Jeden z uczniów siódmej klasy postanowił sprawdzić pewną hipotezę związane z Receptorami, które znajdują się w skórze. W tym celu włożył dłoń do naczynia z ciepłą wodą i odczekał kilkanaście sekund, aż poczuł, że woda w naczyniu zrobiła się Chłodna. Następnie do tego samego naczynia z wodą włożył drugą dłoń, aby sprawdzić, czy woda rzeczywiście ostygła. Okazało się, że woda nadal była ciepła. Pytania: a) Podaj nazwę opisanego zjawiska związanego z działaniem receptorów występujących w skórze. b) Wyjaśnij na czym polega to zjawisko. Plis na teraz!!

Odpowiedzi 1

Receptory, znajdujące się w skórze - reakcja na temperaturę wody

a) Adaptacja

b) Adaptacja receptorów polega na tym, że w przypadku długotrwałego działanie danego czynnika przestajemy na niego reagować. Przykładem jest kąpiel w jeziorze, kiedy się w nim zanurzamy woda wydaje nam się zimna, ale po pełnym zanurzeniu po chwili temperatura wody wydaje nam się inna.

Receptory, które znajdują się w skórze są odpowiedzialne za przesyłanie ich do ośrodkowego układu nerwowego. Receptory są zakończeniami nerwów czuciowych. Do receptorów skórnych należą:

  • nocyceptory - są to receptory wrażliwe na ból
  • mechanoreceptory - są to receptory wrażliwe na dotyk
  • termoreceptory - są to receptory wrażliwe na zmiany temperatury

Co ciekawe, niektóre receptory adaptują się szybciej a inne wolniej. Do szybkie adaptacji dochodzi w przypadku receptorów dotyku, najwolniej zaś adaptują się receptory w mięśniach.

#SPJ2

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years