Witaj :)
Katalizatory reakcji chemicznych to takie substancje, które wprowadzone do układu reakcyjnego mają za zadanie przyspieszyć, lub spowolnić jej przebieg. Jeśli dany katalizator przyspiesza reakcję chemiczną, mówimy, że jest on katalizatorem dodatnim, a jeśli ma spowolnić jej przebieg, wówczas mówimy, że jest to katalizator ujemny nazywany również inhibitorem. Zadaniem katalizatora jest zmiana energii aktywacji układu, aby przyspieszyć, lub spowolnić rekcję. Energia aktywacji jest to najmniejsza porcja energii, jaką należy dostarczyć do układu, aby zapoczątkować reakcję. Katalizator nie zużywa się w procesie chemicznym, tylko powoduje wytworzenie przejściowego kompleksu typu AB, aby w końcowym etapie ulec odtworzeniu do początkowej postaci. W zależności od stanu skupienia katalizatora i substratów reakcji możemy wymienić dwa rodzaje reakcji katalitycznych:
- Kataliza homogeniczna - z tym rodzajem mamy do czynienia, jeśli zarówno substraty reakcji jak i katalizator występują w tym samym stanie skupienia. Przykładem może być katalityczne utlenianie tlenku siarki(IV) tlenem do tlenku siarki(VI) katalizowana tlenkiem azotu(V).
- Kataliza heterogeniczna - z tym rodzajem mamy do czynienia, jeżeli substraty reakcji i katalizator mają różne stany skupienia. Przykładem może być katalityczny rozkład nadtlenku wodoru katalizowany tlenkiem manganu(IV).
Na podstawie powyższego możemy wskazać zdania prawdziwe:
a) "Katalizator to substancja, która wpływa na szybkość reakcji chemicznej przez zmianę energii aktywacji." - PRAWDA
b) "Katalizator to substancja, która po zakończeniu reakcji chemicznej występuje w niezmienionym stanie." - PRAWDA
c) "Działanie katalizatora polega na zmianie przebiegu reakcji chemicznej przez dostarczenie do układu energii równej energii aktywacji." - FAŁSZ
d) "Katalizatory można podzielić na katalizatory dodatnie i katalizatory ujemne, zwane też inhibitorami." - PRAWDA
Odpowiedź.: Prawdziwe są zdania a,b,d.