Odpowiedź:1Mazurek Dąbrowskiego Józef Wybicki 2 Partytura orkiestrowa ma ściśle określony układ: na górze zapisuje się partie instrumentów dętych drewnianych, poniżej instrumenty dęte blaszane, dalej perkusję, fortepian, harfę i organy, następnie głosy wokalne solowe i chóralne, wreszcie, na samym dole, kwintet smyczkowy. 3 Kropka przy nucie – element notacji muzycznej. ... Pojedyncza kropka przedłuża trwanie nuty lub pauzy o połowę jej wartości rytmicznej. Przykładowo czas trwania ćwierćnuty z kropką jest taki sam, jak ćwierćnuty i ósemki lub trzech ósemek 4wybitna osoba która na czymś gra(instrumencie) 5 Opera to nazwa większego utworu muzycznego wokalno-instrumentalnego, scenicznego, w którym są: partie wokalne wykonywane przez śpiewaków solistów, chór oraz partie instrumentalne i wstawki baletowe.
Natomiast balet to rodzaj widowiska teartalnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec, wykonywany przez zawodowych tancerzy według scenariusza, z towarzyszeniem muzyki, w odpowiedniej oprawie plastycznej. 6nie przeszkadza innym
- wsłuchuje się w muzykę
- czuje klimat koncertu
- nagradza wykonawców owacjami
- jest skupiony
- wychodzi dopiero gdy artyści zejdą ze sceny
7np: na koncercie
8Kanon to forma muzyczna w której w wielogłosie wykonuje się tylko jedną melodię. Każdy głos śpiewa tę samą melodią z tą tylko różnicą, że każdy głos włącza się w śpiew w określonym odstępie czasowym. Najbardziej popularnym utworem w formie kanonu jest „Panie Janie”. Utwór znany jest w wielu krajach.
9 sopran, alt, tenor i bas
10Fryderyk Chopin
11grą na fortepianie
12forte-głośno piano-cicho
13 krakowiak, polonez, mazur, oberek i kujawiak
14Instrumenty strunowe smyczkowe
- Wiolonczela
- Skrzypce
- altówka
- kontrabas
2.Instrumenty dęte blaszane
- trąbka
- puzon
- Róg
- Waltornia
15 rytm, melodia, harmonia, dynamika, agogika, barwa dźwięku, artykulacja, budowa formalna.
16 Dyspozycja legato, oznaczana albo słownie, albo – częściej – łukiem, obejmującym wszystkie przeznaczone do wykonania legato nuty, nakazuje wykonanie szeregu dźwięków tak, aby przechodziły one płynnie jeden w drugi, bez słyszalnych przerw pomiędzy nimi.
17 Rondo to forma muzyczna w której występują kuplety i łączący je refren, przykładem jest piosenka. Kuplet to np. zwrotka w piosence, a refren to fragment, który się powtarza i występuje pomiędzy kupletami
18gama składa się z 8 dźwięków:
-c
-d
-e
-f
-g
-a
-h
-c2
19czeskie pochodzenie tańca
20 Przedtakt, inaczej anakrusis – niepełny takt lub pojedyncza nuta otwierająca utwór muzyczny
21 Synkopa (gr. συγκοπή synkopḗ „obcięcie”, od συγκόπτω synkóptō „przycinać”) – rodzaj zaburzenia metro-rytmicznego w toku utworu, wykorzystywany jako środek stylistyczny; zjawisko rytmiczne polegające na przedłużeniu wartości rytmicznej znajdującej się na słabej części taktu o następną część taktu lub grupy taktowej.
22 Mają stałą strukturę rytmiczną
23 zwyczaje i obrzędy związane ze świętami religijnymi, a więc
Bożego Narodzenia - wigilia i tradycje z jej przygotowaniem, pasterka, ozdoby świąteczne, gwiazdor, kolędowanie
Wielkanoc - święconka, śmigus-dyngus, baranek, palmy, grób pański.
Zwyczaje związane z porami roku - topienie Marzanny, sobótka, dożynki, wróżby andrzejkowe.
Wyjaśnienie:
24 Jako środek kompozytorski stosowana najczęściej jest w utworach na flet poprzeczny, rzadziej na mniejsze instrumenty dęte blaszane. W zapisie nutowym stosuje się pełne nazwy albo skróty frull.
25a tu Nie wiem
Mam nadzieje że pomogłam☺️tu masz wszystko nawet to co Ci wysłałam :)