Wyjaśnienie:
inspirację dla twórców literatury i sztuki, ale rzadko jest przedstawiona jako szczęśliwa i spełniona.
„Balladyna”, choć jest dramatem o śmierci zdradzie, zawiera opisy miłości. Jednym z przykładów jest miłość bohaterki książki – Balladyny, która kocha księcia Kirkora. Gdy wyznaje mu swą miłość, mówi, że jest gotowa słuchać jego rozkazów. Okazuje swe poświęcenie obietnicą, iż weźmie na siebie grzechy przyszłego małżonka. Twierdzi wreszcie, że gotowa jest oddać życie za Kirkora. Używa słów prostych i szczerych, tak, aby trafiły one prosto do serca mężczyzny. Miłość Balladyny obejmuje zarówno poziom fizyczny, jak i etyczny. Jak się okazuje w dalszej części dramatu – miłość dziewczyny jest kłamstwem.
W „Małym Księciu” jest mowa o miłości róży do Małego Księcia, jak n.p. na str. 30. Kwiat jest z początku zgryźliwy i przykry w stosunku do Małego Księcia, lecz potem wyznaje mu swą miłość. Po chwili jednak pomija swoje wyznanie i przerzuca winę na chłopca oskarżając go o brak mądrości. Miłość róży jest wątpliwa i dlatego kwiat chce ją zataić. Uważa, że jest ona pozbawiona znaczenia. Ukrywa ją ,choć jest to dla niej ciążącym od dawna problemem. Według mnie jest to złe, gdyż wyznanie miłosne nie jest niczym przykrym. Uciekając od niego, popełniamy wielki błąd, ponieważ, w jaki sposób kochana osoba ma się dowiedzieć, że ktoś pała do niej gorącym uczuciem.
Miłość pojawia się często jako temat dzieł artystów w sztuce. Obraz Gustawa Klimta ,, Pocałunek '' przedstawia prawdziwą, romantyczną miłość łącząca dwoje zakochanych. Postaci są okryte bogato ozdobionymi szatami. Kobieta i mężczyzną są połączeni pocałunkiem. Obraz przypominający mozaikę, wyraża szczęście zakochanych.
Miłość w życiu kazdego człowieka pełni ważną rolę, staję się przyczyną poświecenia w imię idei. Zakochani czynią, z tego najważniejszego z uczuć, cel w życiu, określają miłość jako sens istnienia. To uczucie stanowi w kulturze, literaturze i sztuce ponadczasowy temat, zawsze aktualny.