W skarbonce znajdują się tylko jednozłotówki i dwuzłotówki. Razem jest w niej 30 monet o łącznej wartości 52 zł. Ile jednozłotówek jest w skarbonce? Rozwiąż zadanie, korzystając z podanych oznaczeń :x - liczba jednozłotówek w skarbonce30 - x – liczba dwuzłotówek w skarbonce.Zapisz równanie i je rozwiąż.Napisałam już to:x + ( 30 - x ) • 2 = 52Pytanie co dalej i jak dalej liczyć? Liczę na Waszą pomoc! :)
Przeczytaj uważnie tekst. Następnie odpowiedz na pytania i wykonaj polecenia.
Istotna rola azotu w biologii roślin wynika z faktu, że pierwiastek ten wchodzi w skład: białek, […] kwasów nukleinowych i nukleotydów, porfiryn, hormonów roślinnych, metabolitów wtórnych, a także nośników energii, czyli np. ATP. Dlatego też niedobór azotu stanowi czynnik silnie ograniczający wzrost i rozwój roślin. Do najpowszechniejszych objawów niedoboru azotu, poza zahamowaniem wzrostu części nadziemnych i podziemnych, zalicza się także przedwczesne opadanie liści. […] Liście […] stają się jasnozielone, a z czasem uzyskują żółtą barwę w wyniku chlorozy. Przy niedoborze azotu rośliny, po obfitym kwitnieniu, wytwarzają niewiele drobnych i często zniekształconych owoców. […] Oprócz pobierania azotu w formie nieorganicznej (jony amonowe i azotanowe), rośliny opanowały także umiejętność pozyskiwania aminokwasów. Dodatkowo rośliny mogą uzyskiwać azot dzięki symbiozie z grzybami mikoryzowymi lub bakteriami (np. Rhizobium). […] Liczne gatunki roślin tworzą symbiozę z odpowiednimi bakteriami np. Rhizobium melitoli z lucerną, Bradyrhizobium japonicum z soją czy olcha z bakteriami Frankia. […] Z kolei mikoryza jest symbiozą korzeni roślin z grzybami. Współdziałanie symbiontów polega głównie na tym, że grzyb korzysta z asymilatów transportowanych do korzeni z części pędowej rośliny, natomiast korzyści roślinnego partnera wynikają ze znacznego zwiększenia powierzchni chłonnej w glebie. Dzięki mikoryzie poprzez strzępki grzyba rośliny mogą pozyskiwać różne związki, w tym azot nieorganiczny i organiczny.
a) Uzupełnij poniższy tekst.
Przykładem bakterii symbiotycznych są bakterie z rodzaju .......................... . Są one zdolne do asymilacji .......................... atmosferycznego. Bakterie korzystają z wytworzonych przez rośliny związków .........................., a w zamian dostarczają im przyswajalne związki .......................... .
b) Zaznacz prawidłowe zakończenie zdania.
Symbioza korzeni roślin z grzybami to
A. miksotrofizm.
B. mikologia.
C. mikoryza.
D. saprobiontyzm.
c) Jakie korzyści z symbiozy czerpie roślina, a jakie – grzyb?
Roślina:
Grzyb:
Daje naj
c) roślina: zwiększenie powierzchni chłonnej w glebie - pobieranie z niej większej ilości składników, pozyskiwanie różnych związków (np.azot organiczny i nierorganmiczny)
grzyb: możliwośc korzystania z asymilantów transportowanych z części pędowej rośliny