Odpowiedź:
Oparzenia to uszkodzenia tkanek wywołane działaniem wysokiej temperatury. Każde działanie wysokiej temperatury na skórę, prowadzi do jej niszczenia oraz uszkodzenia tkanek głębokich. Wyróżniamy trzy stopnie oparzenia, które zależą od jego głębokości: stopień I, stopień II oraz stopień III.
Wyjaśnienie:
Mam nadzieję że pomogłam
Autor:
dallas1cqh
Oceń odpowiedź:
5Odpowiedź:
Oparzenia to uszkodzenia tkanek wywołane działaniem wysokiej temperatury. 42°C Przy tej temperaturze już po 6 godzinach ulega martwicy naskórek, przy 55°C wystarczą 3 minuty działania, a przy 70°C zaledwie 1 sekunda.
Stopień I – cechuje się zaczerwienieniem skóry (rumień), połączonym z niewielkiem obrzękiem i bolesnym pieczeniem. Utrzymuje się zazwyczaj kilka dni i goi się po złuszczeniu naskórka.
Stopień II – oprócz zaczerwienienia i obrzęku tworzą się pęcherze, które wewnątrz wypełnione żółtawym płynem surowiczym. Toczą się w nim silne procesy zapalne.
Do oparzenia II stopnia dochodzi zwykle po oblaniu się wrzątkiem, gorącym olejem lub pod wpływem pary wodnej itp. Oparzenia goją się zwykle po upływie ok. dwóch tygodni.
Stopień III – dochodzi do uszkodzenia pełnej grubości skóry, często również tkanek głębokich, niekiedy aż do kości. W wyniku uszkodzenia zakończeń nerwowych chory z oparzeniem III stopnia nie odczuwa bólu.
Tego rodzaju oparzenia powstają przez działanie: otwartego ognia, przez dłuższy czas wrzątku.
Pierwsza pomoc
Osoba udzielająca pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, powinna chronić tkanki przed zakażeniem
Dużym błędem (często popełnianym) jest stosowanie na oparzoną powierzchnię wszelkiego rodzaju maści lub płynów.
Najlepiej bezpośrednio po oparzeniu ochłodzić oparzone okolice zimną wodą, najlepiej przez umieszczenie pod strumieniem chłodnej (o temp. ok. 20°C) wody.
chyba dobrze jest
Autor:
emiliobade
Oceń odpowiedź:
8