1.Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) – system powołany w Polsce w celu udzielenia pomocy medycznej osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. W całej Polsce istnieje telefonicznie przekierowanie z numeru 999 do dyspozytorni medycznej, które działa zarówno z telefonu komórkowego, jak i stacjonarnego.
2.Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG)- został powołany do bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Obejmuje ratowanie życia, zdrowia, mienia, środowiska, rozpoznawania i zwalczania pożarów, klęsk żywiołowych lub innych zagrożeń.
3.Ochotnicza straż pożarna (OSP) – umundurowana, wyposażona w specjalistyczny sprzęt jednostka ratownicza, przeznaczona w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. W skład wchodzą ochotnicy po przeszkoleniach, często są powoływane MDP, jako zabezpieczenie na przyszłość.
4.WOPR- Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe- Zostali oni powołani, aby statystyka osób tonących była mniejsza. Ogólnym celem jest pomoc i ratowanie życia osobom na wodach. Liczba członków tworząca WOPR to prawie 60 tyś.
5.Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) – polskie stowarzyszenie zajmujące się, za zgodą ministra spraw wewnętrznych, ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr. Aby zostać ratownikiem tatrzańskim, należy przejść okres próbny trwający od 1,5 roku do 3 lat. Po zakończeniu szkolenia ratownik składa przysięgę na ręce naczelnika.
Mam nadzieję że pomogłam :}
Autor:
bridgerbzz
Oceń odpowiedź:
3