Odpowiedź:
Nad Polskę docierają masy powietrza z różnych kierunków, o różnej intensywności i częstotliwości. Są to masy powietrza takie jak:
powietrze arktyczne (PA) - napływa do Polski z obszarów okołobiegunowych najczęściej zimą, rzadziej wiosną lub jesienią. Jest to powietrze które odpowiada za tzw. "Zimną Zośkę". Latem i wiosną przynosi ochłodzenie i przelotne opady, natomiast zimą i jesienią solidne mrozy i opady śniegu. Ciekawostką jest to, że jest to powietrze "czyste" wolne od smogu i zanieczyszczeń.
powietrze polarno-morskie (PPm) - dociera do kraju z rejonów otwartych wód Oceanu Atlantyckiego. Jest to powietrze charakteryzujące się dużą wilgotnością. Latem przynosi spadek temperatury, duże i całkowite zachmurzenie i ciągłe opady deszczu. Natomiast zimą wzrost temperatury, silniejszy wiatr, duże i całkowite zachmurzenie, mgły oraz ciągłe opady deszczu. Ta masa powietrza dociera nad Polskę najczęściej ok. 50-60% dni w roku.
powietrze polarno-kontynentalne (PPk) - napływa z kierunku wschodniego i północno-wschodniego. Jest to druga masa powietrza najczęściej przebywająca nad Polską --> ok. 30% dni w roku. Zimą powoduje spadek temperatury i słoneczną pogodę. W porze letniej najczęściej mamy do czynienia z upałami i także dobrą pogodą z małym zachmurzeniem.
powietrze zwrotnikowe (PZ) - ta masa powietrza dociera do Polski bardzo rzadko. (Jedynie ok. 2% dni w ciągu roku). Zimą przynosi odwilż oraz mgły. Jesienią "Złotą Polską Jesień". Latem natomiast jest upalnie, ale rozwijają się chmury burzowe.