1. Ustrój Polityczny Aten – dzieło przypisywane Arystotelesowi lub jednemu z jego uczniów, jedyna część politei w znacznej części zachowana do naszych czasów. Powstało prawdopodobnie w latach trzydziestych IV wieku p.n.e.
Grupy społeczne: 1) Ateńczycy (urodzeni w Atenach) – pełne prawa obywatelskie (wyłącznie dla mężczyzn!), 2) metojkowie (cudzoziemcy) – wolni, ale bez praw politycznych, 3) niewolnicy – pozbawieni wszelkich praw.
2. Drakon to prawodawca ateński, żył w VII wieku p.n.e., twórca pierwszego pisanego kodeksu praw ateńskich. Wybrany został na archonta (jeden z dziewięciu najwyższych urzędników w starożytnych Atenach) w 621 r. p.n.e. Ułożony przez niego kodeks, będący spisem istniejących już dużo wcześniej praw zwyczajowych, słynął z surowości (stąd też do dziś tzw. "drakońskie prawa", "drakońskie kary" są synonimem bardzo surowego prawodawstwa.
Solon (ok. 635 – ok. 560 p.n.e.) – ateński mąż stanu, poeta i prawodawca, który przyczynił się w znaczący sposób do rozwoju ustroju demokratycznego.
3. ateński arystokrata i polityk; przyczynił się do obalenia tyranii w Atenach (510); przeprowadził reformy (508–507), które stworzyły podstawę rozwoju demokracji ateńskiej; wprowadził nowy podział adm. ... stanowił dem; następstwem reform było późniejsze powołanie kolegium 10 strategów oraz wprowadzenie ostracyzmu.
4. Ostracyzm- sąd ludowy w Atenach, wprowadzony wraz z Reformą Solona(ok 590 p.n.e). Polegał na tym, że lud zbierał się i wypisywał imię osoby, która miała zostać wydalona z Aten. Dobrym przykładem może być tutaj wydalenie Temistoklesa, dowódcy Bitwy pod Salaminą,który doprowadził do pokonania Persji.
Liczę na naj