a) Narysuj promienie słoneczne padające na powierzchnię Ziemi i zaznacz w odpowiednim miejscu kąt prosty.b) Zaznacz kolorem równoleżnik, na który w pierwszym dniu astronomicznej wiosny promienie słoneczne padają pod kątem prostym.c) Porównaj długości dnia i nocy w różnych szerokościach geograficznych. Ustal czy występują dni i noce polarne. Jeśli występują, zakreskój właściwe obszary i odpowiednio je podpisz.
5. Podkreśl linią prostą zdanie, w którym występuje czasownik w stronie czynnej, falistą linią - zdanie, w którym występuje czasownik nieprzechodni, a podwójną - zdanie z czasownikiem w stronie biernej. Adam sprząta swój pokój. G. Obraz wisi na ścianie. H. Pies śpi na fotelu. I. Wczoraj została odwołana ostatnia lekcja. J. Dzieci są zajęte zabawą. K. Uczniowie poszli na koncert.
Opór grzałki tostera podczas jego pracy wynosi 80Ω. Oblicz natężenie prądu, który płynie przez spiralę tostera, gdy jest on podłączony do napięcia 230V.
Oblicz rezystancję miedzianego drutu o długości 4m i polu przekroju poprzecznego 2mm2, wiedząc, że opór właściwy miedzi wynosi 1,6∙10-8 Ω∙m.
Do pewnej kawiarni zakupiono nowy ekspres ciśnieniowy o mocy 2800W. Oblicz:
A)Natężenie prądu płynącego przez ten ekspres (przy napięciu 230V);
B)Ilość energii (w kilowatogodzinach i dżulach) jaką zużyje ekspres na zaparzenie kawy (trwa to 3 minuty);
C) Ile zapłacimy za energię zużytą przez ekspres, jeżeli w ciągu miesiąca (30 dni) przygotowuje on 6000 kaw, a koszt 1kWh energii to 50 groszy?