Jakie zamierzamy przeprowadzić badanie?
Naszym celem jest sprawdzenie czy poprzez dodanie do gleby nawozu mineralnego zmieni się tempo rozwoju siewek sosny - tak brzmi nasz problem badawczy.
Aby prawidłowo wykonać to doświadczenie jak i każde inne doświadczenie biologiczne, potrzebujemy próby kontrolnej oraz próby badawczej, będącej próbą na której sprawdzimy nasz problem badawczy.
W naszym przypadku próbą kontrolną będzie siewka sosny do której gleby nie będziemy nic dodawać, będziemy ją jedynie podlewać wodą tak jakbyśmy normalnie chcieli wyhodować sosnę w jak najbardziej naturalnych warunkach.
Natomiast próba badawczą będzie siewka sosny do której gleby będziemy dodawać nawóz aby sprawdzić czy tempo wzrostu jest inne niż w przypadku próby kontrolnej czy się nie zmienia.
Dlaczego korzystamy z próby kontrolnej skoro można by wykonać tylko próbę badawczą skoro jest odpowiedzią na problem badawczy?
Próba kontrolna jest niezbędna w doświadczeniach biologicznych, ponieważ do niej możemy odnieść wyniki doświadczenia, w powyższym przypadku gdyby siewka sosny zarówno w próbie kontrolnej jak i próbie badawczej rosłaby tak samo, oznaczałoby to, że badany nawóz mineralny nie ma wpływu na tempo wzrostu siewek sosny. Do próby kontrolnej zawsze odnosimy wyniki naszych obserwacji z próby badawczej! dzięki temu jesteśmy w stanie sformułować odpowiednie wnioski będące odpowiedzią na stawiany problem badawczy.
Najczęściej próbą kontrolną jest organizm traktowany jak w środowisku naturalnym, natomiast próba badawcza polega na wprowadzeniu odmiennych od naturalnych warunków życia substancji, czynników, najczęściej na tej podstawie stawiamy nasz problem badawczy.
#SPJ5