Odpowiedź:
Zad.1
Przyrodniczy Pozaprzyrodniczy
X
X
X
X
X
X
Zad.2
1 B
2 A
3 B
4 B
5 B
Zad.3
Fabryka cukru trzcinowego w Indiach- B
Fabryka samochodów w Szwecji- A
Szyb naftowy w Stanach Zjednoczonych- C
Zad.4
a) Przykłady zakładów przemysłowych, w których produkcja- w związku z brakiem wody- może być przerwana: Hydroelektrownia, Zakład produkujący papier
b) Wraz z rozwojem cywilizacyjnym i postępem naukowo-technicznym zmniejsza się zapotrzebowanie na wodę w przemyśle. Wynika to z opracowanych, zamkniętych obiegów wody w niektórych zakładach przemysłowych (gdzie może ona być wykorzystywana wielokrotnie) a także z nowych technologii znacznie efektywniej wykorzystujących wodę w cyklu produkcyjnym.
c) 1. Baza energetyczna- coraz większa energooszczędność produkcji sprawia ,że rola tego czynnika staje się coraz mniejsza
2. Zasoby wykwalifikowanej siły roboczej- ten czynnik nabiera znaczenia, gdyż produkcja przemysłowa staje się coraz bardziej nowoczesna i wytwarza coraz bardziej zaawansowane produkty, przez co potrzebna jest coraz liczniejsza kadra wykwalifikowanych pracowników.
3. Rynek zbytu- rola tego czynnika maleje ze względu na coraz lepiej rozwinięty transport ,dzięki któremu transport produktów, także na duże odległości stanowi coraz mniejszy problem.
Zad.1
I rewolucja przemysłowa- skonstruowanie maszyny parowej i zastosowanie jej w przemyśle- 1750
II rewolucja przemysłowa- opracowanie metody oczyszczania ropy naftowej, skonstruowanie żarówki i silnika Diesla- 1900
III rewolucja przemysłowa- wynalezienie układu scalonego, rozwój komputeryzacji- 1950
Zad.2
Przemysł tradycyjny Przemysł zaawansowanych technologii
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Zad.3
a) Niemcy, Korea Płd. , Stany Zjednoczone, Chiny, Szwajcaria, Japonia.
b) Produkcja samochodów (przemysł motoryzacyjny), wyrobów elektronicznych (np. smartfonów, telewizorów, iPhonów), układów scalonych i mikroprocesorów, leków i kosmetyków a także maszyn i urządzeń.
Zad.4
1. P
2. F
3. F
4. P
5. F
6. F
7. P