W poniższej pracy postaram się wyjaśnić czy wzorzec rycerza średniowiecznego jest dziś aktualny. Warto na sam początek wspomnieć kim tak właściwie był rycerz w średniowieczu: Gdy młodzieniec świetnie władał bronią i jeździł konno, a także wykazywał się odwagą i wiernością, mógł zostać pasowany na rycerza W czasie ceremonii pasowania otrzymywał od swego pana miecz, ostrogi i pas rycerski. W średniowiecznych opowieściach opisywane były cechy idealnego rycerza i zasady, którymi powinien się kierować. Musiał być odważny, hańbą była ucieczka z pola walki. Zwycięstwo nad bezbronnym i słabym przeciwnikiem nie przynosiło chwały. Wymagano od niego uprzejmości wobec kobiet i w razie potrzeby, opieki nad nimi. Rycerz powinien być dzielny, wierny swemu panu, bronić wiary chrześcijańskiej, dotrzymywać danego słowa.
Rycerze dostali też swoje miejsce w literaturze, na przykład w „Pieśni o Rolandzie” - jeden z najstarszych eposów rycerskich epoki średniowiecza przedstawia postać hrabiego Rolanda – wasala Karola Wielkiego, uczestnika walk z Saracenami. Jest on wiernym obrońca władcy, ojczyzny i wiary chrześcijańskiej, wzorem męstwa i honoru. Roland to żądny sławy rycerz, dumny ze swojej służby, świadomy swej wartości, w pogardzie mający cierpienie. Jego śmierć ma wymiar symboliczny – Bóg po duszę Rolanda wysyła anioła, przez co zostaje uznany za świętego.
Także można przywołać historię z książki pod tytułem „Dzieje Tristana i Izoldy” - opracowane przez Josepha Bédiera opowiadają historię miłości Tristana – lojalnego i najbardziej zaufanego rycerza swego wuja – króla Marka do jego narzeczonej – Izoldy Złotowłosej. Tragiczne uczucie podważa zarówno prawo królewskie, prowadząc do zdrady suwerena, boskie, jak i rodzinne. Tristan mimo swego męstwa i wytrwałości ulega namiętności i staje się zdrajca. Jego haniebny czyn usprawiedliwić może tylko prawdziwa i odwzajemniona miłość. Tutaj tytułowy bohater utracił przywileje rycerza, lecz śmiało można powiedzieć, że był odważny, kochający i waleczny do samego końca, a takie warunki musi spełniać rycerz.
We współczesnych czasach nie możemy zostać oficjalnie rycerzami, ale możemy starać się o maniery jakie posiadali , mogąc wtedy porównywać się do średniowiecznego wojownika. To nie szata zdobi człowieka, lecz to, co ma w sercu. Tacy ludzie są wśród nas, posiadający swój własny kodeks moralny. Na co dzień nie spotkamy ich z mieczem, ale z miłym słowem i pomocną dłonią.
Wydaję mi się, że jest 100 słów. Pisałam na "szybciora" więc jakbym gdzieś zrobiła jakiś błąd, to przepraszam :)