Zadanie 7.Wyjaśnij znaczenie podanych terminów.manufaktura, metropolia, ideologia, burżuacjajeju proszę szybko​

Odpowiedzi 1

  • Manufaktura - zakład, w którym ręczni wyrabiano bardzo piękne i bogate przedmioty. Manus to z łaciny "ręka" - w manufakturze wszystko wyrabiano ręcznie, z precyzją i dużą dokładnością. Właśnie dlatego, przedmioty pochodzące z manufaktur były drogie - nie było szansy, by rzemieślnik stworzył dwa takie same przedmioty. Każdy z nich miał swoją duszę i był inny, w związku z czym takie przedmioty cieszyły się dużą popularnością i stać na nie było bardziej zamożnych ludzi.
  • Metropolia - to duże miasto, które jest centrum danego regionu. W takim mieście żyje dużo ludzi, którzy w nim pracują. Miasto takie jest siedzibą gospodarczą, administracyjną i polityczną danego państwa. W metropoliach właśnie powstawały w XIX - tym wieku wielkie fabryki, a tuż obok nich ogromne osiedla robotnicze.
  • Ideologia - światopogląd, który jest jednocześnie pewnym dogmatem, ponieważ dąży do przedstawienia całości świata i jego prawidłowości. Ideologia nie przedstawia stanu faktycznego, a stan idealny, do którego dążą przedstawiciele danej myśli i środowiska. Ideologia nie musi ukazywać rzeczywistości, ale wymaga wiary w daną sprawę, dlatego jest groźna. Ideologie to na przykład nazizm, faszyzm czy komunizm - ich przedstawiciele wymagają od reszty osób przykładnej wiary w głoszone przez nich poglądy i uznają przemoc jako metodę wprowadzenia ideologii w rzeczywistość.
  • Burżuazja - grupa społeczna, która pojawiła się w XVIII i XIX wieku. Byli to z reguły zamożni mieszczanie, którzy dzięki handlowi i umiejętnością osiągali ogromne zyski, np. dzięki rozwojowi banków czy handlu z koloniami. Jednak ich znaczenie polityczne było blokowane przez przedstawicieli starej szlachty, która chciała skupiać pełnię władzy politycznej. To właśnie przedstawiciele bogatej burżuazji byli motorem napędowym przemian gospodarczych i politycznych w XIX wieku, kiedy to kapitał stał się ważniejszy od urodzenia.

Podane tutaj pojęcia są charakterystyczne dla XIX wieku. Wtedy właśnie doszło do wielu znaczących przemian, które ostatecznie zadecydowały o tym, że stara szlachta przestała rządzić wieloma państwami, jak np. Francją czy Niemcami. Oczywiście, przedstawiciele szlachty, którzy potrafili robić interesy i mieli pokaźny majątek, utrzymali władzę, ale do władzy dochodzili tez ludzie spoza szlachty. Burżuazja z czasem zmieniała się w kapitalistów, którzy zakładali ogromne fabryki i budowali dla siebie wielkie pałace, w których mieszkali. Kapitaliści czerpali ogromne zyski z pracy robotników, którzy zarabiali bardzo mało i żyli w tragicznych warunkach.

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years