Pomocy szybko zad 21 str 140

question img
question img

Odpowiedzi 1

Odpowiedź:

A. Jan III Sobieski - elekcyjny król Polski, panował w latach 1674 - 1696.

B. Tadeusz Kościuszko - uczestnik walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przywódca insurekcji z 1794 roku.

C. Augustyn Kordecki - przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, który dowodził jego obroną w czasie potopu szwedzkiego (1655 - 1660).

D. Stefan Czarniecki - polski dowódca wojskowy, hetman polny koronny. Zasłyną podczas prowadzenia wojny partyzanckiej przeciwko wojskom Karola X Gustawa w czasie potopu szwedzkiego (1655-1660).

E. Maria Skłodowska-Curie - polska uczona, pierwsza w dziejach dwukrotna laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii.

F. Romuald Traugutt - generał oraz ostatni dyktator powstania styczniowego (1863 - 1864).

Moim zdaniem postacią, która najbardziej zasłużyła się dla Polski była Maria Skłodowska - Curie. . Była pierwszą noblistką w dziejach oraz pierwszą kobietą, która wykładała na paryskiej Sorbonie. Wraz z mężem odkryła dwa pierwiastki: polon i rad. Za to osiągnięcie została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki (1903 r.). Po śmierci męża dostała Nagrodę Nobla z chemii (1911 r.). Swoimi wielkimi osiągnięciami rozsławiła Polskę na całym świecie.

Zad.3

"Jak Czarniecki do Poznania / Po szwedzkim zaborze, / Dla ojczyzny ratowania / Wrócim się przez morze"-hetman Stefan Czarniecki, potop szwedzki w latach 1655 - 1660

"Rad wykryłam, ale nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości"-Maria Skłodowska - Curie, która wraz z mężem Piotrem Curie odkryła dwa pierwiastki promieniotwórcze: polon i rad. Za swoje osiągnięcia naukowe została dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla (w 1903 r. w dziedzinie fizyki, a w 1911 r. w dziedzinie chemii)

"Naprzód chłopcy! Weźcie mi te armaty!" - to słowa skierowane przez Tadeusza Kościuszkę do kosynierów w czasie bitwy pod Racławicami (4 kwietnia 1794 r.). Insurekcja kościuszkowska w 1794 r.

"Takie będą rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"-słowa wypowiedziane przez Jana Zamoyskiego - magnata, męża stanu, wodza, doradcę Stefana Batorego oraz fundatora miasta Zamościa (XVI w.)

"Marsz, marsz Dąbrowski, / Z ziemi włoskiej do Polski. / Za twoim przewodem / Złączym się z narodem"-Józef Wybicki - pisarz i polityk, autor słów "Mazurka Dąbrowskiego" oraz przyjaciel Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym tworzył Legiony Polskie we Włoszech.

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years