3. Scharakteryzuj i oceń rządy sanacji.Pls potrzebuje.​

Odpowiedzi 1

Odpowiedź:

Zacznijmy od tego CZYM jest sanacja :

Sanacja to nazwa obozu władzy rządzącego w latach 1926-1939, powstała z inicjatywy Piłsudskiego. Nazwa ta wzięła się od łacińskiego słowa ‘uzdrowienie’. Sanacja zdobyła władzę w związku z przewrotem majowym w 1926.

Piłsudski głosił tezę, że w Rzeczypospolitej winny działać trzy ośrodki władzy: prezydent, naczelny inspektor sił zbrojnych i premier. Zgodnie z życzeniem Marszałka, Zgromadzenie Narodowe wybrało na prezydenta Ignacego Mościckiego. Stanowisko Naczelnego Inspektora sił Zbrojnych objął Piłsudski.  Wykreowano nazwy potoczne tych instytucji : Zamek (siedziba prezydenta), Belweder (siedziba Inspektora Sił Zbrojnych), oraz Pałac Namiestnikowski (gdzie swoją siedzibę miało Zgromadzenie Narodowe).

Posiadanie większości w sejmie i senacie pozwalało sanacyjnemu rządowi na realizację planu likwidowania demokracji parlamentarnej na rzecz systemu władzy centralnej. Ponieważ sanacja nie miała konstytucyjnej większości były uchwalane różne ustawy ograniczające uprawnienia społeczeństwa i jego wpływ na rządy. Wprowadzono ustawę o samorządach, która dawała znaczne uprawienia terytorialnym władzom  z równoczesnym ograniczeniem roli samorządów. Zaczęto głębokie reformy szkolnictwa. Szczególnie szkodliwą była ustawa o szkołach akademickich. Ograniczała w znacznym stopniu autonomię szkół wyższych. Rządzący szczególną wagę przywiązywali do reformy sądownictwa. Ta dziedzina została uregulowana nowym kodeksem karnym. Ograniczał on niezależność sędziów, a władzę dawał ministrowi sprawiedliwości. Te i inne postanowienia podejmowane przez ministrów czy prezydenta pozwalały rządowi na zwalnianie urzędników niewygodnych ze względów politycznych.  W latach 1926-35 istniały w Polsce rządy oparte na autorytecie marszałka Piłsudskiego, który pozostawał w cieniu, nie był najwyższym autorytetem w państwie, ale było wiadomo, że to on wszystkim rządzi.

 Filozofia polityczna Józefa Piłsudskiego głosiła nadrzędność państwa nad wszystkimi formami organizacji społecznych. Podkreślał, że władza wykonawcza nie może być uzależniona od interesów pojedynczych partii a całego społeczeństwa.

Po wygaśnięciu kadencji Sejmu w 1928 roku rozpisane zostały nowe wybory. Marszałek utworzył nową partię - Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem (BBWR) . Pomimo dużej propagandy, BBWR zdobyło zaledwie 25% głosów, co nie dawało Piłsudskiemu większości. Współpraca BBWR-u z Sejmem stawała się coraz trudniejsza. Wybuch kryzysu światowego (Czarny  Poniedziałek) dobił polską gospodarkę.  Ugrupowania opozycyjne  postanowiły w 1929 roku się zjednoczyć tworząc Centrolew. Celem tego ugrupowania było przywrócenie w Polsce rządów parlamentarnych.  Władze zdecydowały się w tej sytuacji na rozwiązanie Sejmu. Prezydent Ignacy Mościcki podjął tę decyzję 30 sierpnia 1930 roku. Przystąpiono do represji względem aktywnych opozycjonistów. Sytuacja ta miała wpływ na wynik wyborów - wygrał BBWR.

Wkrótce po podpisaniu nowej konstytucji zmarł marszałek Józef Piłsudski. Sytuacja ta doprowadziła do powstania podziałów w BBWR. Narastało tez zagrożenie ze strony III Rzeszy.

Według mnie rządy sanacji nie były dobrym wyjściem dla Polski : Za rządów sanacji nie było wolności jak teraz w demokracjach zachodnich, nie było rządów ludu tylko rządy małej grupy ludzi, elit, a takie akcje jak aresztowania posłów opozycji nie przystają tak wielkiej osobistości jak Józef Piłsudski. O rządy sanacji bez zastanowienia można powiedzieć że były o wiele gorsze niż rządy parlamentarne które by były gdyby nie doszło do przewrotu.

liczę na naj ;)

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years