Wyjaśnij jakie korzyści wynikały dla Polaków z rezultatu I wojny światowej ​

Odpowiedzi 1

Wybuch I wojny światowej zaangażował w konflikt zbrojny Niemcy, Rosję i Austro-Węgry. Były to mocarstwa, które dokonały rozbiorów Polski, co w konsekwencji doprowadziło do utraty przez nasz kraj niepodległości. Światowy konflikt zbrojny sprawił, że dla Polski pojawiły się pewne korzyści, możliwości w kwestii odzyskanie wolności.

Wybuch I wojny światowej i korzyści dla sprawy polskiej.

  • Realna możliwość odzyskania przez Polskę niepodległości.
  • Wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości Polaków żyjących w trzech zaborach.
  • Ożywienie zabiegów dyplomatycznych w sprawie polskiej.
  • Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji w sprawę polską / m.in. zabiegi dyplomatyczne Ignacego Paderewskiego/.
  • Tworzenie się różnych idei, koncepcji, sposobów na odzyskanie przez nasz kraj niepodległości, reprezentowanych np. przez Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego.
  • Utworzenie Legionów Polskich w Galicji, w zaborze austro-węgierskim.
  • Koniec wojny i odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

Podczas I wojny światowej 1914-1918 stronami konfliktu były: Rosja, Niemcy i Austro-Węgry. To państwa, które uczestniczyły w rozbiorach Polski. Rozbiory doprowadziły do utarty przez nasz kraj niepodległości. Wybuchające w kraju powstania: listopadowe /1830/, styczniowe/1863/ nie dały Polakom upragnionej wolności.  Wybuch I wojny światowej i zaangażowanie się w konflikt państw zaborczych dawał nadzieję Polakom na odzyskanie niepodległości, poszerzał możliwości, sposoby, szanse na odzyskanie wolności. Kraje zaborcze osłabione konfliktem nie mogły z odpowiednia siłą zająć się sprawą polską. Dodatkowo Polacy mogli np. wesprzeć zbrojnie jedną ze stron konfliktu w zamian za gwarancje wolności.

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years