koń trojański
pochodzenie:
Koń trojański miał zostać wykonany z drewna jodłowego. U starożytnych Greków jodła była drzewem poświęconym Posejdonowi oraz Artemidzie i wiązano je także z kultem Dionizosa. Zakładano zatem, że obrońcy Troi zechcą ustawić konia wewnątrz murów miasta, na ofiarę dla bogów.
współczesne znaczenie:
Koń trojański oznacza współcześnie podstęp, chytry plan, ukryte niebezpieczeństwo.
nić Ariadny
nić Ariadnypochodzenie:
Ariadna podarowała Tezeuszowi, aby mógł wydostać się z labiryntu Minotaura. Związek frazeologiczny nić Ariadny oznacza rozwiązanie danego problemu czy sytuacji, lub wskazówkę.
współczesne znaczenie:
"Nic Ariadny" to związek frazeologiczny oznaczający pomoc w rozwiązaniu skomplikowanego problemu, sposób na przezwyciężenie trudnej sytuacji, ułatwienie trudnego zadania.
paniczny strach
pochodzenie:
Powiedzenie "paniczny strach" wywodzi się z mitologii starożytnych Greków i jest związane z imieniem Pana. Był to niezwykły oryginał, jedna z osobliwości orszaku boga wegetacji, kwitnienia i wina, Dionizosa. ... Ich przerażenie zaczęto z czasem nazywać panicznym (bo powodowanym przez Pana) strachem.
współczesne znaczenie:
paniczny strach - panika, nagły napad leku, przerażenia; wielki, nieopanowany strach; ogromne przerażenie: Kiedy nauczyciel wywołał mnie do odpowiedzi, ogarnął mnie paniczny strach. Powiedzenie "paniczny strach" wywodzi się z mitologii starożytnych Greków i jest związane z imieniem Pana.
pięta Achillesa
pochodzenie:
Pięta achillesowa, pięta Achillesa – wywodzący się z mitologii greckiej związek frazeologiczny oznaczający słaby punkt kogoś lub czegoś. Achilles jako dziecko został zanurzony przez matkę, boginkę morską nereidę Tetydę, w wodach Styksu. Ciało jego miało być
dzięki temu uodpornione na wszelkie ciosy.
współczesne znaczenie:
Pięta achillesowa, pięta Achillesa – wywodzący się z mitologii greckiej związek frazeologiczny oznaczający słaby punkt kogoś lub czegoś. Achilles jako dziecko został zanurzony przez matkę, boginkę morską nereidę Tetydę, w wodach Styksu. Ciało jego miało być dzięki temu uodpornione na wszelkie ciosy.
w objęciach Morfeusza
pochodzenie:
Nazwa pochodzi od mitologicznego bożka miłości Amora, który to z powodu, że i był synem Afrodyty i Aresa, strzelał do ludzi strzałami, po których czasami obcy i obojętni sobie ludzie, wpadali w swe objęcia, wyznając sobie miłość.
współczesne znaczenie:
Związek frazeologiczny BYĆ W OBJĘCIACH MORFEUSZA znaczy to zasnąć, pogrążyć się we śnie. Morfeusz jest to bóg snu, więc dlatego ten związek frazeologiczny jest związany ze sanem.
Mam nadzieję że pomogłam liczę na najjj
Następnym razem zrób wyraźniejsze zdjęcie bo ledwo się doczytałam
Napisałabym wcześniej ale ktoś mnie zgłosił nie wiem czemu i nie mogłam