Pojęcia: powstanie dekabrystów w Rosji, rewolucja lipcowa we Francji, wojna krzymska.

Odpowiedzi 1

Powstanie dekabrystów w Rosji oznacza antycarskie powstanie, które miało miejsce 26 grudnia 1826 roku w Petersburgu. Spiskowcy, nazywani Dekabrystami wywodzili się najczęściej z rodzin arystokratycznych, odebrali dobre wykształcenie, mieli wiedzę o świecie i rewolucyjnych ruchach w Europie. Nie mieli oni jednolitego programu, jednak generalnie zależało im na przyznaniu większych swobód obywatelskich w Rosji. Ci mniej radykalni chcieli współpracy z carem w zmniejszaniu rygoru w państwie, a bardziej radykalny odłam obrał na cel proklamowanie republiki, wprowadzenie trójpodziału władzy oraz egzekucję cara.

Pretekstem do wystąpienia spiskowców był kryzys dynastyczny w Rosji. Po zmarłym Aleksandrze I władzę powinien przejąć najstarszy z żyjących braci - Konstanty, jednak ten zrzekł się tronu na rzecz młodszego Mikołaja. Dekabryści pod pretekstem poparcia dla Konstantego wyszli na Plac Senacki. Bunt został jednak szybko stłumiony, a spiskowców spotkały surowe represje, włącznie z karą śmierci dla niektórych z nich.

Rewolucja lipcowa we Francji miała miejsce w dniach 27-29 lipca 1830 roku. Był to bunt Paryżan przeciwko planom przywrócenia monarchii absolutnej przez Karola X. Rozpoczął się od wzniesienia barykad w stolicy przez studentów i robotników, do których dołączali sukcesywnie żołnierze wysłani przez króla do tłumienia buntu. Po zdobyciu paryskiego ratusza do rewolucji dołączyła liberalna burżuazja, która wysunęła swojego kandydata na nowego monarchę - Ludwika Filipa Orleańskiego. W sierpniu 1830 r. wstąpił on na tron jako król Francuzów, a Francja miała być monarchią konstytucyjną.

Wojna krymska to konflikt pomiędzy Rosją a Imperium Osmańskim, Wielką Brytanią, Francją i Sardynią. Trwał w latach 1853-1856. Był to pierwszy konflikt mocarstw od czasu zawarcia Świętego Przymierza. Wywołany był chęcią ekspansji Rosji na terenach Turcji, do której do konfliktu dołączyli jej sojusznicy. Po prawie trzech latach walk i klęsce Imperium Rosyjskiego, dnia 30 marca 1856 r. podpisano traktat pokojowy w Paryżu. Wojna ta osłabiła pozycję Rosji, szczególnie na Bałkanach i wodach Morza Czarnego.

Czym się różni powstanie od rewolucji?

Rewolucja ma na celu radykalną i szybką zmianę ustroju, systemu politycznego. Oznacza obalenie dotychczasowego i wprowadzenie nowego. Rewolucja może być określeniem zmiany z monarchii w republikę, ale także przekształcenia w ramach jednej formy, np. z monarchii absolutnej na monarchię konstytucyjną.

Powstanie to zbrojny zryw w celu uzyskania autonomii, niepodległości, swobód, ale także może być "jedynie" sposobem okazania niezadowolenia z dotychczasowej sytuacji. Nie zawsze ma na celu obalanie panującego systemu, a może dążyć do jego modyfikacji.

#SPJ4

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years