Co to jest jednostka centralna komputera i jakie urządzenia do niej należą​

Odpowiedzi 1

Jednostka systemowa to zasadnicza część zestawu komputerowego zawierająca najważniejsze jego elementy składowe, umieszczone we wspólnej obudowie. Pojęcie to zostało wprowadzone w celu wyeliminowania wieloznaczności, ponieważ już wcześniej w kontekście ściśle informatycznym jednostką centralną nazywano procesor (CPU)

W zależności od konstrukcji danego typu komputera, jednostka systemowa zawiera najczęściej:

-zasilacz

-płytę główną z CPU

-dysk twardy z systemem operacyjnym

- pamięć RAM

oraz porty do komunikacji z pozostałymi elementami zestawu komputerowego. W skład jednostki systemowej mogą wchodzić również dalsze podzespoły umieszczane najczęściej w postaci kart rozszerzeń

Jakie urządzenia do niej należą? - nie zabardzo rozumiem o co w tym chodzi napisz u mnie komentarz pod odpowiędzią.

Niewiem ale masz:

Płyta główna ma za zadanie integrację działania różnych elementów. Dzięki niej możliwa jest też komunikacja pomiędzy tymi komponentami. Jakość płyty głównej determinuje wydajność systemu.

Procesor , inaczej CPU (ang. Central Processing Unit), to jeden z najważniejszych podzespołów każdej jednostki centralnej. Jest on zamontowany na płycie głównej. Do zadań procesora należy przede wszystkim kontrolowanie i synchronizacja wszystkich podzespołów komputera. Procesor to jeden z najważniejszych elementów wpływających na wydajność i szybkość komputera.

Pamięć RAM jest odpowiedzialna za przechowywanie informacji tymczasowych. Im pamięć RAM jest większa, tym sprawność urządzenia jest lepsza. Jeśli używamy komputera do mniej wymagających zadań, na przykład do pracy biurowej, wystarczy nam pamięć 8GB lub 16GB. Jeśli jednak korzystamy z zaawansowanych programów, pamięć RAM powinna być na poziomie co najmniej 32GB. Z racji tego, że RAM obsługuje głównie programy uruchomione na komputerze, zbyt mała pamięć będzie wpływać na pogorszenie komfortu pracy i spowolnienie działania aplikacji.

Zadaniem dysku twardego jest przechowywanie wszelkiego typu danych. Od pojemności dysku zależy, ile programów i dokumentów typu zdjęcia czy filmy możemy przechowywać na komputerze. Wyróżniamy dwa rodzaje dysków twardych: HDD i SSD. Dyski HDD mogą być bardzo pojemne, a ich ceny są stosunkowo niskie. HDD zapisują wszystkie dane na talerzach magnetycznych. Z kolei dyski SSD są zdecydowanie szybsze. Dzięki temu zaawansowane programy działają szybciej i płynniej. Jednak cena dysków SSD o tej samej pojemności, co dyski HDD jest o wiele wyższa.

Z kolei zasilacz dostarcza energię do pozostałych elementów. Zadaniem zasilacza jest również zabezpieczanie innych podzespołów przed awariami.

Czasem do elementów jednostki systemowej zalicza się też karty rozszerzeń, na przykład karty graficzne. Karta graficzna jest odpowiedzialna za prawidłowe wyświetlanie grafiki na monitorach.

Jednostki pamięci komputera:

Wszystkie komputery wyposażone są w pamięć, której zadaniem jest zapisywanie, przechowywanie i odczytywanie informacji. Jednostki pamięci określają wielkość pamięci w komputerach. Mimo że pojemność pamięci jest wyrażana w bajtach, warto wiedzieć, że najmniejszą jednostką informacji jest bit. Przyjmuje się, że jeden bajt to 8 bitów. Inne jednostki określające wielkość pamięci komputera to kilobajty, megabajty, gigabajty i terabajty. Przelicznik danych jednostek pamięci kształtuje się następująco:

· 1 kilobajt (kB) = 1024 bajtów (B),

· 1 megabajt (MB)= 1024 kilobajtów (kB),

· 1 gigabajt (GB) = 1024 megabajtów (MB),

· 1 terabajt (TB) = 1024 gigabajtów (GB).

Pozdrawiam DanielLiczę na naj

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years