Odpowiedź:
II poł. XVI wieku nad morzem Bałtyckim toczy się walka o obszar zwany Inflantami (obecna Łotwa i Estonia).
wojna o powyższy obszar rozstrzyga się następująco : teren Estonii zajmują Szwedzia część łotwy Polska. Połączyła nas wtedy wspólna granica ale i nie tylko bo postanowiono kraje połączyć też przymierzem poprzez zawarte małżeństwo następcy tronu szwedzkiego - Jana Wazy z córką króla polskiego Zygmunta Starego - Katarzyną Jagiellonką,
owocem tego małżeństwa był Zygmunta III Waza
Gdy umiera Jan waza , Zygmunt powraca do Szwecji i tam i koronował na króla Szwecji. Luterańskie społeczeństwo jednak nie udziela dużego poparcia tej koronacji.
sytuacja polityczna wymaga jednak powrotu Zygmunta do Polski i ten by w Szwecji w jego imieniu rządził królewski stryj książę Karol. Karol wykozystuje nadazającą się okazję i postanowią zagarnąć tron dla siebie. W 1599 roku sejm szwedzki zdetronizował Zygmunta III, a nowym królem obwołuje Karola IX.
Zygmunt II waza nie oddaje bez sprzeciwu władzy w rece stryja. walczy o odzyskanie korony.
zorganizował w tym celu wyprawy do Szwecji, by odzyskac władze . podczas tych wypraw najważniejsze bitwy to :
- 19 VIII 1598 r. pod Stegeborgiem – bitwa podczas której wygrywają wojska Polskie a polski król Zygmunt , okazuje jednak miłosierdzie i daruje zycie stryjowi… ten wykozystuje miłosierdzie i z czasem odbudowuje oraz wzmacnia swoje siły wojskowe a skutek tego taki że , drugie duże starcie 25 IX koło mostu Stanbegro pod Linkoping obraca się w klęskę króla Zygmunta.
Zygmunt nie poddaje się , do końca życia uważał się za prawowitego króla Szwecji.
niestety nie odzyskuje nigdy korony Szwecji, jego synowie również nie zdołali odzyskać korony przodków. Wzajemne roszczenia i związane z tym postępowania były wygodnym pretekstem dla coraz agresywniejszej Szwecji do prowadzenia wypraw wojennych przeciwko Polsce.
wojny te toczyły się przez połowę XVII wieku i doprowadziły w końcu do wyniszczającego najazdu, który przeszedł do historii pod nazwą potopu szwedzkiego.
Wyjaśnienie: