Witaj :)
Naszym zadaniem jest ustalenie na podstawie wzorów węglowodorów, które są izomerami i homologami, oraz podać ich nazwy systematyczne.
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia izomerów, oraz holomologów:
- Izomery - związki chemiczne, które posiadają takie same wzory sumaryczne, ale różnią się ułożeniem atomów w przestrzeni.
- Homologi - związki organiczne, w których każdy kolejny różni się od poprzednika ilością grup -CH₂. Aby dane związki były względem siebie homologami, muszą należeć do tej samej grupy związków.
Zadanie 4a
W tym zadaniu musimy wskazać czy węglowodory 1 i 2 są względem siebie homologami lub izomerami, oraz czy węglowodory 1 i 3 są względem siebie izomerami lub homologami. Zacznijmy od zapisania wzorów sumarycznych wszystkich trzech węglowodorów.
C₈H₁₀ - w pierścieniu znajduje się 6 atomów węgla, oraz 2 w podstawniku co daje łącznie 8 atomów węgla. Atomów wodoru mamy 5 z pierścienia i 5 z podstawnika, co daje łącznie 10 atomów wodoru.
C₈H₁₀ - w pierścieniu mamy 6 atomów węgla, oraz 2 w podstawnikach, co daje łącznie 8 atomów węgla. Atomów wodoru mamy 4 z pierścienia i 6 z podstawników, co łącznie daje 10 atomów wodoru.
C₇H₈ - W pierścieniu mamy 6 atomów węgla i 1 w podstawniku, co łącznie daje nam 7 atomów węgla. Atomów wodoru mamy 5 z pierścienia i 3 z podstawnika co łącznie daje 8 atomów wodoru.
- "Węglowodór 1. i węglowodór 2. są względem siebie izomerami." - związki te mają jednakowe wzory sumaryczne, ale inne połączenie atomów.
- "Węglowodór 2. i węglowodór 3. są względem siebie homologami." - związki te różnią się między sobą o jedną grupę -CH₂.
Zadanie 4b
W tym zadaniu musimy podać nazwy systematyczne węglowodorów 1,2, oraz 3.
Nazwa systematyczna: etylobenzen
Komentarz: Jak widzimy mamy tutaj pierścień benzenowy, do którego przyłączona jest grupa etylenowa -CH₂-CH₃. W przypadku benzenu z jednym podstawnikiem nie musimy podawać numeru węgla, ponieważ w pierścieniu wszystkie węgle są równocenne.
Nazwa systematyczna: 1,3-dimetylobenzen
Komentarz: W tym przypadku widzimy, że do pierścienia benzenowego mamy przyłączone dwa podstawniki. Podstawnikami tymi są grupy metylowe -CH₃. Musimy tutaj określić położenie tych podstawników względem siebie i widzimy, że są one przy 1 i 3 atomie węgla. Ponieważ mamy dwa podstawniki w nazwie widnieje przedrostek -di.
Nazwa systematyczna: metylobenzen
Komentarz: Sytuacja jest analogiczna, jak dla węglowodoru 1, z różnicą taką, że podstawnikiem jest grupa metylowa -CH₃.