Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
«Kandyd, czyli Optymizm» jest to powiastka filozoficzna Woltera wydana w 1759 r. Imię tytułowego bohatera oznacza «poczciwy» – i rzeczywiście, Kandyd jest typowym naiwniakiem – młodym, nierozważnym, zbyt ufnym i prostolinijnym.
Przez długi czas Kandyd i jego mistrz duchowy, Pangloss, są wyznawcami optymizmu, w myśl którego wszystko, co dzieje się na świecie, jest dobre i słuszne . «Kandyd» jest polemiką Woltera z niemieckim filozofem
Kandyd jest tytułowym bohaterem powiastki filozoficznej Woltera. Kandyd pilnie słuchał nauk filozofa Panglossa, który był wyznawcą filozofii optymistycznej. Choć wszystko w życiu układa mu się nie najlepiej – zostaje wyrzucony z domu chlebodawcy przyłapany na romansowaniu z jego córką, zostaje przymusowo wcielony do wojska bułgarskiego, przeżywa burzę na morzu, trzęsienie ziemi w Lizbonie i wiele innych – czasem bardzo fantastycznych – przygód. Wiele razy musi salwować się ucieczką, by uniknąć śmierci, i często spotyka ludzi skrzywdzonych przez los i prześladowanych przez niego na tym – według mądrego filozofa Panglossa – «najlepszym ze światów».
Kandyd jest przykładem bohatera dojrzewającego. Trzeba wiele czasu, by bohater dojrzał. Głosił potrzebę tolerancji dla ludzi innych wyznań czy ras, opowiadał się za zdrowym rozsądkiem i racjonalizmem. W Kandydzie naiwna postawa Panglossa i tytułowego bohatera zostały skontrastowane z prawdziwym życiem.