1 Lee el chat de Laura y Elisa. Escribe en la tabla los adjetivos de nacionalidad. Completa la tabla con las formas que faltan.Pomocy mam to na jutro a tego nie umiem
6.2. Spośród lektur obowiązkowych, innych niż Quo vadis, wybierz tę, której bohater musiał stawić czoła wyzwaniom. Podaj tytuł tej lektury oraz jej bohatera. Uzasadnij swój wybór. W uzasadnieniu przywołaj sytuację z tej lektury, ilustrującą Twoją argumentację. Lista lektur obowiązkowych znajduje się na stronie 3 tego arkusza egzaminacyjnego. Tytuł: .... Bohater: .. Uzasadnienie: ..
- „Latarnik“ H. Sienkiewicz - Józef Skawiński - bohater przez czterdzieści lat tułał się po świecie, szukając swojego miejsca, był na wszystkich kontynentach, ale nigdzie go nie znalazł. Stracił też posadę latarnika w Aspinwall, zmuszony do dalszej tułaczki.
- „Pan Tadeusz“ A. Mickiewicz - Jacek Soplica - bohater po zabiciu Stolnika Horeszki, uznany za zdrajcę musiał opuścić Litwę. Będąc na emigracji walczył u boku z Napoleona o wolność. Wrócił do Soplicowa jako emisariusz, pod przybranym nazwiskiem „ksiądz Robak”, by przygotować powstanie na Litwie.
- „Mały Książę“ - Mały książę, wyrusza w podróż, by znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest przyjaźń, by nauczyć się kochać.
Pytania do tekstu Confiteor 1.Wyszukaj w tekście określenia artysty .Co charakterystycznego dostrzegasz w doborze słownictwa odnoszącego się do twórcy i tworzenia? Do jakich wzorców stylistycznych nawiązuje tekst Przybyszyewskiego?2.Jaka rolę Przybyszewski wyznaczył artyście?3.Nietrudno zauważyć ,ż pobrzmiewają w tym manifeście echa romantycznej koncepcji artysty. Które z wątków romantycznych Przybyszewski akceptuje a które odrzuca?4.Jakie cechy przypisuje autor manifesty sztuce? Jaką sztukę poddaje krytyce? Wymień określenia dotyczące tej sztuki?
jest to manifest odnoszący się bardzo szeroko do czasu Młodej Polski, modernizmu i koncepcji sztuki wtedy panującej.
Wyjaśnienie:
widać nawiązania do Eviva l'arte, czyli sztuka dla sztuki, co Przybyszewski manifestował w swoim tekście. Rola artysty była taka, aby móc połączyć się z absolutem poetyckim, co oznacza, że poezja i sztuka była przeznaczona tylko dla "arystokracji ducha", czymś Niedostępny dla zwykłych ludzi. Poezję i sztukę rozumieli tylko wybrańcy, zaś sama sztuka odrzucała modele pozytywistyczne tj, użytkowość, empiryzm, pragmatyzm i praktyczność sztuki dla innych osób, rolą sztuki już nie było służyć innym, tylko miała być dla siebie - do podziwiania. Miała za zadanie wzbudzać wachlarz przeżyć egzystejclanych, estetycznych i poruszać, tak jak w romantyzmie. Poezja I sztuka miała niektóre cechy romantyczne, z tym, że Przybyszewski należał do artystycznej cyganerii, nie tak jak Poeci romantyzmu. Poeta wieszcz, prorok, kapłan - jak twierdzi Przybyszewski miał pokazać ludziom absolut i piękno sztuki, która nie była dla wszystkich, nie była dla "filistrów ", mieszczan i motłochu miejskiego.
3 Z
Porn
ones 0
1
Początek zimnej wojny
docenas
Kod: 15.JD
E
Na dobry początek
Uporządkuj chronologicznie wydarzenia z pierwszych lat po II wojnie światowej. Wpisz
właściwą literę w odpowiednie miejsce na osi czasu.
A. powstanie NATO
B. powstanie NRD
C. ogłoszenie planu Marshalla
D. konferencja założycielska ONZ
E. konferencja w Poczdamie
F. początek kryzysu berlińskiego
2 Zapoznaj się z mapą, a następnie wykonaj polecenia.
500 mm