Odpowiedź:
Cukry złożone zaliczamy do węglowodanów. Są to dwucukry - laktoza, maltoza , sacharoza celobioza i rutynoza oraz wielocukry - skrobia, celuloza i glikogen.
1)Gdzie występuje laktoza? Mleko ssaków jest jedynym jej naturalnym źródłem - ten cukier mleczny znajdziemy jednak również w wielu innych produktach, takich jak serwatka, maślanka, sery, twarogi, masło, budynie, lody.
2)Maltoza Jest składnikiem skrobi oraz glikogenu i występuje naturalnie w przyrodzie w roślinach zawierających skrobię – w owocach, w zbożach, w słodzie (i docelowo też w piwie).
3)W codziennej diecie sacharozę naturalnie zawartą w żywności można znaleźć w niewielkiej ilości w owocach, warzywach i produktach zbożowych. Jej najbogatsze źródła to: suszone owoce, mandarynki.
4)Rutyna występuje naturalnie m. in. w: gryce, perłowcu japońskim, kwiatach czarnego bzu, a także w wielu owocach i warzywach, np.: skórka jabłek, pomarańczy, limonki, cytryny, brokuły, śliwki, winogrona oraz w większości roślin strączkowych i niektórych gatunkach herbat.
5)Celobioza w przyrodzie nie występuje. Powstaje jako produkt hydrolizy celulozy. Składa się z dwóch reszt glukozowych połączonych wiązaniami b-O-glikozydowymi.
6) Glikogen = Występuję w organizmach zwierzęcych jest gromadzony w wątrobie, w około 7 razy mniejszym stężeniu występuje też w tkance mięśni poprzecznie prążkowanych (szkieletowych).
7)Skrobia jest najważniejszym polisacharydem zapasowym u roślin, które magazynują go w owocach, nasionach, korzeniach w formie ziaren w liściach, bulwach, rdzeniu łodygi i kłączach. Szczególnie bogate w skrobię są ziarna zbóż, bulwy ziemniaka i manioku, a także (choć mniej) kolby kukurydzy.
8)Celuloza=est głównym składnikiem roślin, którym zapewnia trwałość, elastyczność i chroni przed utratą wody. Występuje w dużych ilościach w bawełnie i drewnie.
Podział cukrów prostych:
1)glukoza=Występowanie. Występuje w znacznych ilościach w owocach (szczególnie w winogronach, stąd nazywana jest czasem cukrem gronowym) i miodzie. W organizmach jest składowana w postaci dwóch polimerów: skrobi u roślin i glikogenu u zwierząt.
2)fruktoza=Wolna fruktoza znajduje się przede wszystkim w miodzie, owocach i warzywach. Głównymi źródłami wśród owoców są winogrona, gruszki, jabłka, jagody i śliwki oraz owoce suszone, a wśród warzyw pomidory, pory, kapusta, brukselka, dynia, cebula i rośliny strączkowe.
3)galaktoza=W formie wolnej D-galaktoza występuje w niektórych organizmach roślinnych. Jej obecność stwierdzono w nasionach bluszczu i soi oraz drewnie drzew i korze wiązu czerwonego. L-Galaktoza występuje w nasionach lnu i łodygach kukurydzy.
4)mannoza= Raczej nie występuje w przyrodzie samodzielnie (w tzw. stanie wolnym), znacznie częściej łączy się z innymi składnikami, tworząc glikoproteiny i glikolipidy, a także polimerów (mannanów). Mannany występują najczęściej w śluzie roślin, m
5)ryboza-Stanowi element strukturalny rybonukleozydów, rybonukleotydów (np. AMP, ADP, ATP, GTP, CTP, UTP), dinukleotydów (np. NAD, NADP, FAD), kwasu rybonukleinowego (RNA), niektórych koenzymów (koenzym A) i witamin (witamina B2 i B12). Powstaje w szlaku pentozofosforanowym. Tworzy białe kryształy; jest rozpuszczalna w wodzie i etanolu. W organizmach żywych występuje zazwyczaj prawie wyłącznie w formie D.