Niedawno pisałam dokładnie taką samą więc daję swoją :)
Na początku należy zastanowić się nad znaczeniem słów: „Słowami świadczyć miłość – to nie miłość”. Współcześnie rzadko docenia się słowa niepoparte żadnym gestem. Powszechnie uznaje się je za nieszczere, jeżeli są one często powtarzane i w ich obronie nie stają czyny, więc według mnie to stwierdzenie jest prawdą. Postaram się zatem udowodnić prawdziwość postawionej przeze mnie tezy, powołując się na przykłady z tragedii Sofoklesa oraz innych tekstów kultury.
Za heroicznymi słowami powinny stać również heroiczne czyny. Łatwo jest mówić, jednakże trudniej podjąć kroki, by tę obietnicę zrealizować. W Antygonie Sofoklesa, kiedy główna bohaterka miała przed sobą trudny wybór, jej siostra odradzała jej pochówku brata i posłuchała się Kreona. Antygona zaś chciała postępować według praw boskich oraz udowodnić swą miłość do brata, poświęcając nawet życie dla niego.
Jeżeli pragnie się już wyznawać uczucia słowami, powinno się je wypowiadać szczerze. Ismena w chwili, gdy przyłapano siostrę na przesypywaniu piaskiem ciała Polinejkesa, niepotrzebnie wtrąciła się i broniła siostry. Skoro kocha siostrę i brata, czemu dopiero teraz postanowiła to okazać? Gdyby postanowiła wesprzeć Antygonę w zakazanym pochówku, prawdopodobnie nie zostałyby one złapane, a dusza Polinejkesa zaznałaby spokoju.
Druga osoba może pokazać, że jej na nas zależy poprzez poświęcenie nam czasu, okazaniem zainteresowania oraz obdarzania głębokim uczuciem. Same słowa mogą ranić lub wprowadzać w błąd drugą osobę, gdyż nie mają prawdziwego przykładu w uczuciach. Znakomitym przykładem jest książka autorstwa Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Alina ciągle pomagała swojej matce, dbała o nią i była dla niej ogromnym wsparciem. Jej starsza siostra Balladyna chciała umniejszyć w oczach wdowy, poniżając ją, a sama zyskując miłość matki i udając, że ją kocha. Niestety kobieta była ślepa na miłość Aliny, dlatego też bardziej kochała Balladynę niż ją. Słowa i obietnice tytułowej bohaterki dramatu wpuściła matkę w maliny.
Jak powszechnie wiadomo miłość najlepiej okazywać przez czyny, w tym także miłość do ojczyzny tak jak bohaterowie utworu „Kamienie na szaniec”. Walczyli o wolność Polski okupowanej przez nazistów. Byli w stanie oddać swe życie za nią i tak też poczynili. Wykazali się niewyobrażalną odwagą, patriotyzmem oraz okazali jak bardzo kochają swoją ojczyznę. Sztandarowym przykładem pokazywaniem uczuć przez działanie jest postawa Alka, kiedy odkręcał niemiecką tablicę z pomnika Mikołaja Kopernika.
Z przedstawionych argumentów wyraźnie wynika, iż miłość świadczona jedynie słowami nie należy do dobrych sposobów na wyznawanie uczuć. Nie sztuką jest ją wymawiać, a ją ukazać. W życiu zgadzając się na miłość, trzeba być odważnym i odpowiedzialnym. Nie rzucać słowa na wiatr, a je dotrzymywać.
Mam nadzieję, że pomogłam :)