Temat:
Kultura i SztukaAutor:
kierstenUtworzono:
1 rok temuOdpowiedź:
Przykładem sztuki publicznej (czyi takiej, którą tworzy się z zamiarem eksponowania w przestrzeni publicznej i tamże się ją eksponuje) jest palma na Rondzie de Gaulle'a w Warszawie, czyli praca Joanny Rajkowskiej pod tytułem "Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich".
Zastanawiałam się nad celem tego działania artystycznego. Palma oglądana na żywo początkowo wzbudziła moje zdziwienie a później zadumę. Sztuka powinna wzbudzać emocje - tak też dzieje się w wypadku "Pozdrowień...". Warszawa to nie Cannes, ale miło mi było zobaczyć coś, co odbiega od codzienności, przywołuje na myśl wspomnienia z wakacji, pozwala się nieco zadumać.
Sztuczna palma w centrum Warszawy nie zrobi z naszej stolicy miasta południowej europy, jest jednak zaskakującą odskocznią od naszej swojskiej roślinności i kontrastem do otaczającej ją architektury. Ten niecodzienny element otoczenia budzi kontrowersje, bowiem drzewko wykorzystywane jest jako manifestacja różnych poglądów (od ekologicznych - wymiany sztucznych liści korony na uschnięte, prawdziwe; po polityczne - sprzeciw wobec działań polityków polskich - wizyta w Izraelu i wywieszenie na palmie palestyńskiej chusty).
Niemniej po wielu latach palma (postawiona została w grudniu 2002) stała się atrakcją turystyczną i mimo zmian zagospodarowania przestrzennego i likwidacji ronda planuje się jej nie zlikwidować, ale przenieść w inne miejsce.
Autor:
nicomedestb4b
Oceń odpowiedź:
9