2.1 Na schemacie przedstawiono cykl lizogeniczny, ponieważ materiał genetyczny bakteriofaga ulega fuzji z materiałem genetycznym komórki gospodarza.
2.2 Profag powstaje na etapie opisanym numerem 3. Profag jest to nieczynna postać bakteriofaga, włączona do materiału genetycznego bakterii.
2.3 Ten bakteriofag nie wykorzystuje odwrotnej transkryptazy, ponieważ jego materiałem genetycznym nie jest RNA, a DNA, enzym ten jest więc niepotrzebny do namnażania tego faga.
Bakteriofag, w skrócie fag, to wirus atakujący bakterie. Fagi są bardzo różnorodne, różnią się kształtem kapsydu i najczęściej dany fag może infekować tylko jeden rodzaj bakterii.
Bakteriofagi dzieli się na:
- łagodne - cechujące się cyklem lizogenicznym. Wbudowują one swój materiał genetyczny w nukleoid komórki bakteryjnej i mogą istnieć przez wiele jej pokoleń, jednocześnie ich materiał genetyczny również ulega replikacji.
- zjadliwe - u nich występuje cykl lityczny. Fagi te namnażają się i zabijają bakterię, nie ma u nich etapu wbudowywania swojego materiału genetycznego do nukleoidu.
Fagi mogą zawierać jednoniciowy lub dwuniciowy DNA, rzadziej RNA.