Odpowiedź:
Nihilizm geograficzny to pogląd filozoficzno-naukowy związany z wzajemnymi powiązaniami cywilizacji ludzkiej i środowiska naturalnego.
Determinizm w socjologii jest to kierunek ukształtowany pod koniec XVIII w., który przypisuje środowisku geograficznemu wyłączną lub główną rolę w kształtowaniu rzeczywistości społecznej. Głównym reprezentantem jest H. Ratzel. Wyznawcy tego poglądu twierdzą, że środowisko naturalne w największym stopniu decyduje o rozwoju społecznym, inaczej mówiąc jest czynnikiem determinującym ten rozwój.
Posybilizm geograficzny jest to kierunek pośredni pomiędzy nihilizmem i determinizmem. Posybilizm zakłada, że czynniki naturalne i społeczne wzajemnie się przenikają i równoważą swoje oddziaływania. Pierwszymi, którzy wypowiedzieli taki pogląd byli Francuzi na początku XX w. Współczesny pogląd na miejsce człowieka w środowisku geograficznym ma swój początek w posybilizmie geograficznym. Dziś jednak naukowcy zwracają bardziej uwagę na negatywne oddziaływanie działalności człowieka na środowisko i mówią o konieczności działań na rzecz ochrony środowiska, a także popierają gospodarkę proekologiczną, zgodną z zasadami ekorozwoju.