Odpowiedź:
Zadanie 8.
Sugeruję odniesienie się tutaj do przykładów z życia realnego, typu:
Tak, zgadzam się ze stwierdzeniem Zuzanki, że "źródłem nieporozumień jest brak gotowości słuchania"
Po pierwsze, wyobraźmy sobie, że trzy osoby mają zrobić projekt - uznajmy że osoby mają na imię Kasia, Basia i Jarek. Cała trójka, umówiła się na spotkanie ze sobą o pewnej godzinie. Gdy wszyscy zjawiają się na miejscu, Jarek spostrzega że nie przyniósł ze sobą materiałów potrzebnych do projektu, jednak uspokaja dziewczyny że wie jak je odtworzyć. Podczas gdy Kasia z Basią ustalają szczegóły projektu, on siedzi przy komputerze i szuka czegoś na wzór tego co przygotował od czasu do czasu przytakując na słowa lub pytania reszty. Gdy te go pytają, czy zgadza się na to wszystko co do tej pory ustaliły, ten tylko nerwowo odpowiada że tak. Następnego dnia Kasia z Basią dzwonią zdenerwowane do Jarka, który kompletnie nie wie o co chodzi. Okazuje się, że we trójkę mieli wybrać się do kina na film by zaczerpnąć inspiracji do projektu - jednak Jarek nic o tym nie wiedział ponieważ zajęty wieloma rzeczami naraz nie słuchał.
Po drugie, weźmy za przykład rodzeństwo. Siostra i brat. Do chłopca siedzącego i zajętym oglądaniem telewizji przychodzi siostra i prosi o wyniesienie śmieci. Ten z kolei jest pochłonięty oglądaniem serialu, więc tylko macha ręką na znak, że słyszy. Godzinę później, gdy serial się kończy, chłopiec idzie na spacer, a gdy wraca zostaje skarcony przez siostrę za nie spełnienie prośby. On natomiast twierdzi, że nie zrobił nic złego ponieważ nie słuchał.
Możesz to zrobić również w krótszej formie, wypisując jedynie powody, dla których ktoś może nie słuchać typu:
Tak, zgadzam się ze stwierdzeniem Zuzanki, że "źródłem nieporozumień jest brak gotowości słuchania" ponieważ:
Po pierwsze, ktoś jest zajęty zbyt wieloma rzeczami naraz i nie ma czasu na sensowną odpowiedź, więc jedynie przytakuje. Druga osoba nie wie wtedy czy owe przytakiwanie odebrać jako przeczenie, czy jako zgodę.
Po drugie, gdy ktoś poprostu nie chce słuchać. W takiej sytuacji jedynie udaje, od czasu do czasu mówiąc "Poważnie?!", "Nie wierzę!". Po jakimś czasie może jednak się okazać, że druga osoba mówiła o czymś naprawdę ważnym, co mogło wyjść na dobre słuchającemu.
Zadanie 9.
Odpowiedź: A
Zadanie 10.
Carlito wyniosłe powiedział, że komunikacja wymaga pracy, wysiłku woli i nakładu energii.
Zadanie 11.
Odpowiedź: C
Zadanie 12.
Odpowiedź: C
Mam nadzieję, że jest poprawnie oraz, że pomogłam jednak dla pewności sugeruję jeszcze sprawdzić :)
UWAGA!
UWAGA! W zadaniu nr 8, radzę zmienić sytuacje (jeśli stosujesz się do wzoru pierwszego).