Odpowiedź:
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej różni się od innych aktów prawnych pod wieloma względami.
Po pierwsze jest ona nazywana ustawą zasadniczą, co oznacza że wszystkie akty prawne obowiązujące na terenie Polski nie moga naruszać postanowień konstytucji. Do rozpatrywania zgodności ustaw z konstytucją został powołany trybunał konstytucyjny.
Ten akt prawny różni się także sposobem jej uchwalania oraz zmiany. Aby zmodyfikować jej formę jest potrzebny wniosek złożony przez grupę co najmniej 30 posłów, aby wogóle poddać ją pod obrady. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej gdy przychodzi do głosowania nad projektem zmian w konstytucji, jest boiem wymagana nie zwykła wiekszość, jak w wiekszości głosowań w parlamencie, a większość bezwzględna. Oznacza to że liczba głosujących "za" musi być większa niż suma liczby posłów głosujących "przeciw" oraz wstrzymujących się od głosu.
Opisany przeze mnie wyżej sposób uniemożliwia jej wygodną zmianę rządzącym, i w gruncie rzeczy zmusza partię rządzącą do wysłuchania zania opozycji. Własnie dlatego o projektach zmiany ustawy zasadniaczej słyszy się tak rzadko, by nie rzec- wogóle
Mam nadzieję że pomogłem
Wyjaśnienie: