Metody Sokratesa są to sposoby docierania do prawdy poprzez odpowiednie prowadzenie dialogu - wskazywanie błędności poglądu bądź wydobywanie wiedzy prawdziwej, ale ukrytej.
Metoda elenktyczna- polega na tym, że najpierw przyjmujemy do wiadomości to, co mówi nasz rozmówca, przytakujemy mu, chwalimy go, a gdy poczuje się już bardzo pewny swego, pytamy go i zmuszamy go do udzielania odpowiedzi, w których sam zaczyna dostrzegać swoją niewiedzę lub sprzeczność z tym, co mówił na początku.
Np. ktoś uważa, że jego pomysł jest najlepszy i nie chce przyjąć do wiadomości możliwości innych rozwiązań. Odpowiadając na szczegółowe pytania, sam dochodzi do wniosku, że to co wcześniej stwierdził, nie jest wcale najlepsze i np. zmienia zdanie, otwierając się na inne propozycje.
Metoda majeutyczna - celem tej metody jest wspólne dotarcie do prawdy poprzez wydobywanie z rozmówcy prawdziwej wiedzy. Warunkiem jest to, że biorący udział w dyskusji musi tę wiedzę posiadać, ale jej dotychczas z siebie nie wydobył.
Przykładem może być zebranie w jakiejś firmie, gdzie np. menadżer sprawia, że pracownicy metodą dyskusji sami dochodzą do określenia, jakimi metodami chcą osiągać określone cele w pracy.
Sokrates - wybitny filozof starożytnej Grecji. Autor słynnego stwierdzenia "Wiem, że nic nie wiem".