Wyjaśnienie:
1. zewnętrzna- kość posiada trzon i nasady, jest pokryta okostną
okostna ma 2 warstwy - pierwsza to zbita tkanka łączna (pełni funkcje ochronną) , przez 2 warstwę przebiegają naczynia krwoniośne oraz nerwy.
weqnętrzna- we wnętrzu trzonu znajduje się jama szpikowa, a w niej szpik kostny.
2. czaszka składa się z kości płaskich które osłaniają np. mózg. są połączone szwami,które uniemożliwiają poruszanie się im względem siebie.
3. budowa-
główka stawowa- utworzona przez dwa kłycie kości udowej oraz panewki składającej się z dwóch kłyci kości piszczelowej i rzepki. Połączenie tych dwóch powierzchni stawowych zapewnione jest przez powierzchnię rzepkową. Powierzchnie stawowe są pokrytą grubą chrząstka od 3-4 mm, największa grubość zlokalizowana jest na powierzchni stawowej rzepki i ma to kluczowe znaczenie ponieważ dzięki temu wzmaga się sprężystość stawu i wszelkie wstrząsy podczas chodzenia, skakania zostają silnie zmniejszone.
staw kolanowy posiada też liczne więzadła.
funkcja- zginanie i prostowanie kolana
4. ścięgno- to włóknista struktura o srebrzysto-białej barwie, zbudowana ze zbitej tkanki łącznej. Jest przedłużeniem mięśni, a jej zadaniem jest przenoszenie siły skurczu mięśniowego do kości.
tkanka mięśniowa- jedna z podstawowych tkanek zwierzęcych. Składa się z włókien mięśniowych, zbudowanych z miocytów (zespołów komórek mięśniowych), posiadających zdolność do aktywnego kurczenia się.
układ mięśniowy- jest układem narządów składającym się z mięśni gładkich, szkieletowych oraz serca. Dzięki niemu odbywać się może ruch ciała, utrzymywanie postawy ciała jak również umożliwia rozprowadzanie krwi w całym ciele, a tym samym ogrzewa ciało.
5. złamanie kości- polega na przerwaniu ciągłości tkanki kostnej . wyróżnia się złamania bez przemieszczenia, z przemieszczeniem i złamania otwarte oraz zamknięte