Odpowiedź:
W życiu ważniejsze są czyny niż słowa.
Życie każdego z nas codziennie uczy jak postępować, co mówić w jakiej sytuacji. Nasza codzienność opiera się na nauce pewnych schematów, w których żyjemy. W tych schematach czyny są równie ważne co słowa, a być może właśnie słowa odgrywają większą rolę. Jednak życie to nie tylko relacje między ludźmi czy dyplomacja, ale także wydarzenia, na które nie ma wpływu słowo. A więc, moim zdaniem, w życiu największą moc mają czyny, a nie słowa.
Najlepiej obrazuje to powieść Antoine de Saint Exupery'ego pt. "Mały Książe". Książka śledzi losy małego chłopca, który na swojej planecie B-612 opiekował się pewnym niezwykłym kwiatem - Różą. Kwiat ten był niezwykle piękny, jednak bardzo delikatny. Róża prosiła chłopca o opiekowanie się nią, a ten spełnił jej prośbę bardzo sumiennie. Mały Książę kochał Różę. Okazywał jej to dbając o jej zdrowie i poświęcając swój czas na chronienie jej przed niebezpieczeństwami. Jednak Róża nie zauważając tego, nie doceniała starań chłopca. Gdy Mały Książe zrozumiał, że jest wykorzystywany odleciał ze swojej planety zostawiając na niej Różę. Ta, gdy dotarło do niej, że może go stracić wyznawała mu miłość, starała się przekonać chłopca do pozostania na planecie. Jednak słowa nie miały wystarczającej siły, aby zatrzymać Małego Księcia i cofnąć negatywny efekt jaki dało postępowanie róży. Ten fragment pokazuje nam, że czyny były dla Małego Księcia ważniejsze od słów Róży. W końcu, dlaczego miał jej wierzyć w to co mówi, skoro ukochana tego nie okazywała?
Następnym przykładem literackim, który stanowi dowód na rację mojej tezy są "Kamienie na Szaniec" autorstwa Aleksandra Kamińskiego. W tej powieści mamy okazję przyjrzeć się bliżej historii trzech chłopców - Alka, Rudego i Zośki. Są to chłopcy żyjący w czasach II Wojny Światowej i zmagający się z ciężką codziennością okupowanej Warszawy. W ich świecie, słowa mają znaczenie, jednak to znaczenie ma wymiar emocjonalny, mentalny. Wpływ na rzeczywistość mają jedynie czyny. Przykładem mogą być sabotaże i dywersje prowadzone przez oddziały harcerskie, do których należeli główni bohaterowie. Miały one znaczący wpływ na rzeczywistość warszawską. Każde wywieszenie polskiej flagi na budynku czy wrzucenie do kina gazu łzawiącego. Takie drobne czyny sprawiały, że Polacy chociaż na chwilę odzyskiwali nadzieję na odzyskanie niepodległości. Idealnym przykładem jest też próba uwolnienia Rudego z aresztu. Chłopcy, aby pomóc przyjacielowi musieli przeprowadzić akcję zbrojną. Słowa w tym przypadku nie miały znaczenia.
Powyższe argumenty wskazują jednoznacznie na fakt, iż pomimo dużego znaczenia słów w życiu człowieka, to mimo wszystko czyny mogą wpływać na wydarzenia w świecie i otoczeniu ludzi. Czyny są zatem ważniejsze, mają większą moc sprawczą, a co za tym idzie większe znaczenie niż mają słowa.