Zadanie piąte str 54 Polski klasa 7 od jakich czasowników utworzono imię słowy występujące w podanych zdaniach określ aspekt tych czasowników odłożywszy telefon wróciła do czytania książki odkładając telefon przyglądała się widokowi za oknem usłyszawszy budzik z ciężkim westchnieniem wstała…

question img

Odpowiedzi 1

1. Odłożywszy telefon, wróciła do czytania książki.

odłożywszy [tex]\longrightarrow[/tex] odłożyć - aspekt dokonany

2. Odkładając telefon, przyglądał się widokowi za oknem.

odkładając [tex]\longrightarrow[/tex] odkładać - aspekt niedokonany

3. Usłyszawszy budzik, z ciężkim westchnieniem wstała.

usłyszawszy [tex]\longrightarrow[/tex] usłyszeć - aspekt dokonany

4. Umywszy zęby, szybko się ubrała.

umywszy [tex]\longrightarrow[/tex] umyć - aspekt dokonany

5. Myjąc zęby, przeglądała się w lustrze.

myjąc [tex]\longrightarrow[/tex] myć - aspekt niedokonany

Aspekt dokonany czasownika przedstawia czynność zakończoną, natomiast aspekt niedokonany ukazuje czynność niezakończoną, trwającą, powtarzalną. W powyższych zdaniach mamy do czynienia z imiesłowami przysłówkowymi współczesnymi i uprzednimi. Można zauważyć, że imiesłowem przysłówkowym uprzednim (zakończonym na -łszy, -wszy, np. odłożywszy, usłyszawszy, umywszy) określamy czynność, która wydarzyła się przed inną czynnością, zatem możemy podejrzewać, że jest to czynność zakończona. Np. w trzecim przykładzie: najpierw usłyszała budzik (czynność dokonana), a dopiero później wstała. Natomiast imiesłów przysłówkowy współczesny (zakończony na -ąc, np. odkładając, myjąc) opisuje czynności trwające w tym samym czasie, np. w drugim przykładzie: jednocześnie odkładał telefon (czynność niedokonana) i przyglądał się widokowi za oknem, jednak nie mamy powodów by twierdzić, że telefon został finalnie odłożony. Porównując do pierwszego przykładu - najpierw odłożyła telefon, a następnie wróciła do czytania książki - wiemy, że telefon wcześniej został odłożony (czynność dokonana), a dopiero potem wróciła do czytania książki.

Po powyższych przykładach widać, że czasowniki w aspekcie dokonanym i niedokonanym mogą się różnić końcówką (np. odłożyć - odkładać) lub pojawieniem się przedrostka (np. myć - umyć).

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years