Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
1 Czas powstania Biblii obejmuje ponad tysiąc lat, a jej księgi spisywano od VI w.p.n.e. Słowo biblia pochodzi od liczby mnogiej greckiego wyrazu biblion- zwój papirusu, księga.
2 Słowo Testament oznacza "przymierze". Jest to nazwa 1 części Biblii, zawiera księgi święte Izraela, o treści prawnej, moralnej, teologicznej, prorockiej oraz modlitewnej.
apokalipsa: z greki starożytnej- αποκάληψη-"odsłonięcie, lub objawienie". to szczególny rodzaj wypowiedzi biblijnej, opisujący czasy ostateczne.
Ewangelia: przepowiedź o nadejściu zbawczego wydarzenia nadejścia Królestwa Bożego i pojawienia się Jezusa z Nazaretu jako Mesjasza, który był wyczekiwany.
3 Światło symbolizuje wieczność, niematerialność, ducha, życie, chwałę.
Ciemność: grzech, śmierć
Owoc: rzecz niedostępna, niedozwolona i przez to pożądana
Wiadomości dobrego i złego: drzewo poznania dobra i zła reprezentuje (lub symbolizuje) Boży porządek. Adam i Ewa zakwestionowali ten ład i na tym polegał ich grzech, za co zostali wygnani z Raju.
4
Hiob był zamożnym i bardzo wierzącym człowiekiem. W wyniku dyskusji z szatanem Bóg poddał Hioba okrutnej próbie. Zostaje on pozbawiony majątku, umierają mu dzieci, dotyka go trąd. Odwrócili się od niego przyjaciele, przekonani, ze skoro został ukarany , był wielkim grzesznikiem. Lecz Hiob jest cały czas wierny Bogu. Wreszcie Bóg ulitował się nad Hiobem. Obdarował go ponownie majątkiem i przywrócił zdrowie.
5
Księga Hioba jest bardzo pouczająca. Hiob był bardzo sprawiedliwy i wierny Bogu, każdy może brać z niego przykład, a przez to stać się lepszym i mądrzejszym człowiekiem. Stracił wszystko lecz nie wiarę w Boga. Uczy to nas tego abyśmy nie odwracali się od Boga.
6
Człowiek nie posiada pełnej i rzetelnej wiedzy o swoim losie. Nie rozumiemy dlaczego Bóg nas doświadcza. Zastanawiamy się co tkwi w ludzkim żywocie niepowtarzalnego, że Wszechmocny obdarowuje człowieka miłością. Stwórca nie pozwoli istocie żyjącej na osamotnienie. Człowiek ma świadomość, że Bóg nieustannie nad nim czuwa i jedynie on zna jego przewinienia.
7 Miłość rodzicielska, miłość człowieka do bliźniego, wzajemna miłość Boga i człowieka.
8
dosłowna- Oblubieniec i Oblubienica
alegoryczna- Oblubieniec to symbol Boga, a Oblubienica – narodu wybranego (Izraela). To obraz miłości Boga do ludu wybranego
9
Psalm jest podniosły i ma znamiona hymnu. Jest odmianą poezji religijnej - ma charakter modlitwy przeznaczonej do śpiewania.
10
Apokalipsa Św. Jana ukazuje obraz Sądu Ostatecznego i stworzenia nowej ziemi, nowego nieba. Będzie nowy Jeruzalem, gdzie nie będzie panowało już żadne zło, ani śmierć, ani choroba. Dobro zwycięży nad złem, a Chrystus zwycięży nad Szatanem.
11
Baranek Boży-to symbol niewinnej ofiary, którą na krzyżu Jezus złożył za ludzi.
Konie jeźdźców Apokalipsy- ten na koniu białym to Zabór, ten na ognisto-czerwonym to wojna, ten na karym koniu to głód, a ten na siwym to śmierć.
Cyfra trzy ma również symboliczny wymiar: trzy są Osoby Boskie, w trzy dni po śmierci Chrystus zmartwychwstał. - "jedna trzecia ziemi płonie; jedna trzecia morza zostaje zamieniona w krew i ginie to, co ją zamieszkiwało; zostaje zatruta jedna trzecia rzek i wód; następuje zaćmienie jednej trzeciej księżyca, słońca, gwiazd, i o jedną trzecią skraca się dzień."
Cyfra siedem-siedem to mistyczna liczba tajemnic, siedem trąb, siedem grzechów głównych.
12
Słownictwo jest wzniosłe, emocjonalne, pełen archaizmów. Szyk zdania jest archaiczny: Księga Psalmów w Psalmie 100 ,, Albowiem dobry jest Pan, łaska jego trwa na wieki, a wierność jego z pokolenia na pokolenie. ''. Cechą charakterystyczną zdań w Biblii jest inwersja, czyli odwrócenie naturalnego porządku zdania"" I rzekł Pan do Abrahama."
Pojawiają się związki frazeologiczne, np. "syn marnotrawny" "wdowi grosz".
Symbole, metafory i alegorie są obecne w każdej księdze: "Oblubieniec", "Oblubienica", "Baranek Boży", "Pan Młody".
Autor:
cordelld5ic
Oceń odpowiedź:
15