W literaturze odnajdziemy różne obrazy władców od despotycznych, egoistycznych tyranów po łagodnych, często nie mających własnego zdania. Niezależnie od tego jakie cechy prezentują łączy ich jedno - sprawowanie władzy, co czynią w sposób bardziej lub mniej zadowalający poddanych. Nie ma jednego, powtarzalnego wzorca władcy.
W noweli Bolesława Prusa „Z legend Egiptu“ zaprezentowany został wizerunek faraona Ramzesa jako władcy sprawującego rządy żelazną ręką. To surowy władca, srogo karzący wszelkie przejawy niesubordynacji. Jest też wymagający nawet w stosunku do siebie samego. Matkę swojego wnuka rozkazuje pochować pośród niewolników, gdyż okazywała im zbyt wielką łaskę za życia, a nauczyciela Horusa skazał na wygnanie, bo wpajał wnukowi odrazę do wojen, ucząc go zasad sprawiedliwości, dobroci i okazywania litości pokonanym. Wtrącił też do więzienia ukochaną Horusa, Berenikę.
Ramzes to uosobienie władcy - tyrana, sprawującego rządy w sposób despotyczny i twardy, nie dbającego o losy jednostki, lecz o państwo jako całość, ponad wszystko przedkładający dobro Egiptu.
Surowym władcą był również Kreon, bohater „Antygony“ Sofoklesa. Jest królem przekonanym, że nie respektowanie prawa prowadzi do upadku państwa, dlatego wszyscy którzy je łamią muszą być surowo ukarani, a uległość z jego strony zniszczyłaby jego autorytet i prestiż państwa. Dlatego gdy odmawia pogrzebu Polinejka, uznając go z wroga, używa argumentu dobra kraju. Skazuje Antygonę na śmierć za dokonanie pochówku brata i utrzymuje wyrok w mocy mimo tego, że jest ona jego siostrzenicą i ukochaną jego syna. Nie chce zmienić zdania, aby nie być uważanym za słabego, chwiejnego władcę, faworyzującego rodzinę. Wszyscy są równi wobec prawa ustawowego, wyższego jego zdaniem nad niepisanym prawem boskim, dlatego zasady boskie nie mogą wkraczać w kompetencje króla.
Kreon jako władca lekceważył prawa jednostki, łamał prawa religijne, pogardzał wiarą ludu.
Zgoła innym władcą byłby Horus, wnuk Ramzesa, któremu ten chciał przekazać władzę. Horus widząc, że niedługo zostanie prawdziwym władcą Egiptu, dążąc do reform podejmuje decyzje, które mają przywrócić faraonowi ludzką twarz. Układa edykty, które pozwolą pochować matkę w królewskich katakumbach, pomogą wrócić z wygnania jego nauczycielowi i pozwolą opuścić klasztorne więzienie ukochanej. Horus mający inny charakter niż dziadek, wyznający inną hierarchię wartości, pragnie uszczęśliwić wszystkich, ale kosztem państwa.
Przytoczone przykłady pokazują różne oblicza władców. Jedni rządzą twardą ręką, dbając o dobro państwa inni chcą dla poddanych dobrze, jednak kosztem kraju.
Autor:
skylam4d8
Oceń odpowiedź:
6