Temat:
PolskiAutor:
memphismcclainUtworzono:
1 rok temuCześnik Maciej Raptusiewicz – postać literacka, jeden z głównych bohaterów komedii Zemsta (1834) Aleksandra Fredry; antagonista Rejenta Milczka.
Rejent Milczek – postać literacka występująca w komedii Aleksandra Fredry pt. Zemsta, antagonista Cześnika.
Właściciel zamku w Odrzykoniu. Wdowiec, samotnie wychowuje syna, Wacława. Skryty, małomówny, zawzięty i sprytny. Udaje pobożnego, poprzez częste powtarzanie kwestii: Niech się dzieje wola Nieba, Z nią się zawsze zgadzać trzeba. Człowiek ten jest również przewrotny, okrutny i surowy. Nie liczy się ze zdaniem innych, oraz jest bardzo łasy na pieniądze. Szczupły, drobny, lekko się garbi, składa ręce na znak pokory.
Podstolina Hanna (Anna) Czepiersińska – postać literacka występująca w komedii Aleksandra Fredry pt. Zemsta. Trzykrotna wdowa w średnim wieku, z którą Cześnik Raptusiewicz zamierza ożenić się dla pieniędzy. Przed laty zakochana w Wacławie[1].
W filmowej ekranizacji Zemsty z 2002 w reżyserii Andrzeja Wajdy w rolę Podstoliny wcieliła się Katarzyna Figura[2].
Mam nadzieję że pomogłam :)
Autor:
kayleighrxsa
Oceń odpowiedź:
9Odpowiedź:
cześnik - urzędnik królewski dbający o „piwnicę” monarchii, a podczas biesiady podający mu puchary. Od XIV w. urząd ten stał się honorowy a więc nie pociągającym za sobą żadnych obowiązków
rejent - miesięcznik wydawany przez Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej nieprzerwanie od 1991 r. Na swych łamach zamieszcza artykuły, glosy, recenzje dotykające tematyki szeroko rozumianego prawa obrotu nieruchomościami
podstolina - urzędnik nadworny, po części zastępca stolnika; wkrótce urząd tytularny, odrębny w Koronie i Wielkim Księstwie Litewskim; także urząd ziemski
Kultura Sarmacka to ideologia szlachty polskiej trwająca od XVII wieku do upadku Polski czyli roku 1795. Podstawowym założeniem było fałszywe przekonanie, że szlachta polska wywodziła się z wojowniczego rodu Sarmatów. W ten sposób rosło mniemanie o wyższości rodów polskich, co prezentowano podczas delegacji.
Sarmata był człowiekiem wolnym i walecznym. W XVIII w. stwierdzono, że ustrój demokracji szlacheckiej jest tak doskonały, że nie należy w nim wprowadzać żadnych zmian.
Myślę że to będzie pomocne Pozdrawiam!!
Autor:
baby bookk6o
Oceń odpowiedź:
5