Napisz plan rozprawki Czy literatura może zachęcać człowieka do czynienia dobra? Zredaguj wstęp. Zapisz 3 argumenty wraz z przykładami z lektur, które je potwierdzają. Napisz zakończenie.

Odpowiedzi 1

Wstęp:

Literatura może być rozrywką,  jednak każdy utwór niesie ze sobą jakieś konkretne przesłanie. Autorzy przekazują  w swoich dziełach  historie bohaterów, ich doświadczenia chcąc uświadomić swoim czytelnikom, jakich decyzji nie warto podejmować lub jak należy się zachowywać w określonych sytuacjach, by nie popełnić tych samych błędów, które  niosą za sobą konsekwencje.  

Teza:  Literatura może  uświadomić nam, co jest złe i  nakłonić do czynienia dobra.  

Argumenty:

I. Odwołanie do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie

- przypowieść pokazuje, że okazując zainteresowanie, dobroć wobec drugiego człowieka, okazujemy swoje człowieczeństwo, przyczyniając się niekiedy do uratowania mu życia.

II. Odwołanie do „Dżumy“ Alberta Camusa

-  utwór pokazuje wzorce postępowania, czynienia dobra wobec zagrożenia jakie niesie epidemia dżumy; gdy w Oranie rozprzestrzeniała się dżuma od samego początku do końca walczył z nią doktor  Bernard Rieux.  

III. Odwołanie do „Lalki“ Bolesława Prusa

- bezinteresowna pomoc niesiona najbiedniejszym przez Stanisława Wokulskiego, postawą świadcząca o dobroci, bohatera i jego chęci poprawy świata, co w pojedynkę niestety nie uda się.  

Zakończenie  

Literatura pełni niekiedy  funkcję perswazyjną poprzez propagowanie czynienia dobra,   prezentując bohaterów wiedzących, czym jest miłosierdzie, które wynika z miłości do drugiego człowieka. Pokazuje wzorce, które nakłaniają nas do czynienia dobra i uświadamiają, że warto je okazywać wobec drugiego człowiek, bo wtedy zasługujemy na miano człowieka.

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years