Odpowiedź:
1. Islam został zapoczątkowany przez proroka Mahometa i to przez niego zostały nakreślone główne założenia tej religii – pięć filarów islamu (wyznanie wiary, post, jałmużna, pielgrzymka do Mekki oraz modlitwa). Zapisane zostały one w Koranie, czyli zbiorze nauk przekazanych wiernym przez Mahometa i tylko na podstawie ich analizy i interpretacji, podobnie jak w chrześcijaństwie (Nowy Testament) tworzone były pozostałe zasady, jak np. zakaz jedzenia wieprzowiny czy picia alkoholu oraz obowiązek szerzenia wiary (dżihad). Odłamy islamu różnią się między sobą właśnie inną interpretacją Koranu i nauk Mahometa (szyici i sunnici), podobnie jak w chrześcijaństwie (katolicy, prawosławni i protestanci).
2. Wiara islamska jest jedną z trzech największych religii świata, obok chrześcijaństwa i hinduizmu. Opiera się na założeniu monoteistycznym – według wyznania wiary jest jeden bóg – Allah, a Mahomet jest jego prorokiem. Muzułmanie muszą stosować się do tzw. pięciu filarów islamu, aby po śmierci móc osiągnąć raj: poza wyznaniem wiary jest to: pielgrzymka do Mekki przynajmniej raz w życiu, modlitwa pięć razy dziennie z twarzą zwróconą ku Mekce, jałmużna dla ubogich oraz przestrzeganie miesięcznego postu – ramadanu. Wyznawcy religii islamskiej muszą liczyć się również z normami obyczajowymi – zakazem picia alkoholu oraz jedzenia wieprzowiny.
3. Podboje arabskie można podzieli na trzy zasadnicze okresy: za życia Mahometa, w pierwszej połowie wieku VII i stulecie pomiędzy rokiem 661 a 750. Jeszcze za życia proroka udało mu się zjednoczyć znaczną część półwyspu Arabskiego i ustanowić tam bazę do dalszych podbojów. Następnie, korzystając z długoletniej i wyczerpującej wojny pomiędzy Bizancjum a Persją, kalifowie (następcy Mahometa) podbili ziemie perskie, w tym wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego, z Jerozolimą i Damaszkiem. W ostatnim okresie Arabowie zagrozili samemu Konstantynopolowi, lecz nie udało im się go zdobyć – odebrali jednak Bizantyjczykom tereny w górach Kaukazu. Kontynuowali podboje na wschodzie, rozszerzając granicę aż do państwa indyjskiego. Na zachodzie zdobyli północną Afrykę oraz całą Hiszpanię oraz wyspy Sardynię i Korsykę. Tak ogromne podboje były zasługą świetnej armii, w której dużą rolę odgrywała jazda oraz bardzo łagodnej polityki ekonomicznej prowadzonej wobec podbitych ziem. Muzułmanie tam mieszkający nie musieli płacić żadnych podatków (co powodowało masowe przejścia ludności na islam), natomiast innowiercy mieli zagwarantowaną wolność wyznania w zamian za haracz, czyli niewielką daninę, często dużo niższą niż podatki bizantyjskie.
Może być?
Wyjaśnienie: