Odpowiedź:
żelazna kurtyna - określenie porządku pojałtańskiego.
zimna wojna - umowna nazwa stanu napięcia oraz rywalizacji ideologicznej pomiędzy ZSRR a państwami satelickimi.
rewolucja obyczajowa - zmiany społeczno-obyczajowe dotyczące seksualności.
praska wiosna - okres politycznej liberalizacji w Czechosłowacji w roku 1968, trwającej od 5 stycznia do momentu, gdy ZSRR i inni członkowie Układu Warszawskiego (Polska, Węgry, NRD i Bułgaria) dokonali inwazji w nocy z 20 na 21 sierpnia tego roku.
dekolonizacja - proces wyzwalania się narodów z zależności kolonialnej.
NATO - Organizacja traktatu północnoatlantyckiego, głównym celem jest obrona militarna przed atakiem.
rok dla Afryki - rok 1960, przełomowy dla dziejów Afryki i dekolonizacji. Powstało wtedy 17 państw, które proklamowały niepodległość od Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Włoch.
pacyfizm - ruch społeczno-polityczny dążący do pokoju, potępiający wojny a także przygotowania do nich.
trzeci świat - powstale w okresie zimnej wojny określenie grupy państw nie należących ani do bloku wschodniego ani zachodniego.
2.
Martin Luter King - amerykański pastor baptystyczny, lider ruchu praw obywatelskich, działacz na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej, laureat pokojowej Nagrody Nobla z roku 1964, człowiek roku 1963 magazynu „Time”. Zamordowany 4 kwietnia 1968 roku przez przeciwników politycznych.
Mahatma Gandhi - indyjski prawnik, filozof, polityk i mąż stanu, jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka nacisku politycznego.
3.
Polityczne - likwidacja III Rzeszy, podział Niemiec, zmiana granic min. Polski, Niemiec Japonii i ZSRR. Spadek znaczenia Francji i WB, wzrost USA i ZSRR do rang supermocarstw. Ustanowienie żelaznej kurtyny.
Społeczne - duży spadek żydów w Europie, dziesiątki mln ofiar, gwałtowne zmniejszenie majątków zwłaszcza mieszkańców wschodniej Europy.
Gospodarcze - kłopoty finansowe Francji i WB. Stworzenie planu Marshalla. Zniszczenia całych miast i fabryk.
4.
Celem bolszewików, którego nigdy się nie wyrzekli była '' wszechświatowa rewolucja '' komunistyczna. Częściową realizacje tego celu umożliwiała II wojna światowa. W jej wyniku ZSRS powiększył się o państwa bałtyckie tj. Litwę, Łotwę oraz Estonię, zagarnął kresy Wschodnie Rzeczypospolitej oraz części Finlandii.
5.
-potępienie Stalina
-ujawnienie zbrodni Stalina
-zmiana rządów i członków partii
-zakończenie represji politycznych
-likwidacja tajnych policji
6.
Otóż jak wiadomo, Mao Zedong był komunistą, ale też i feministą. Co to oznacza? Otóż to, że płcie miały mieć mniej-więcej równe prawa. Inna kwestia to śluby, które od czasu rewolucji kulturalnej miały być brane z własnej woli, a nie z woli rodziców, którzy chcieli np. Wydać za kogoś swoją córkę dla tradycji, korzyści majątkowej.
7.
Mahatmę Gandhiego uznaje się za wielkiego propagatora pacyfizmu, ponieważ w walce o niepodległość Indii stosował bierny opór. Walczył pokojowymi metodami, odrzucał walkę zbrojną.
8.
Rywalizacja pomiędzy USA a ZSRR w okresie zimnej wojny polegała na wyścigu zbrojeń. Oznacza to, że i w Stanach Zjednoczonych, i w Związku Radzieckim, wydawano ogromne sumy na najnowsze zdobycze techniki oraz na nowe bronie.
Wyjaśnienie:
5 zadania nie jestem pewna. Mam nadzieję, że dostanę naj.