Odpowiedź:
rysunek to graficzne odtworzenie przedmiotu istniejącego lub projektowanego z uwzględnieniem jego położenia, kształtu i wymiarów.
Wyrózniamy 3 rodzaje rysunku:
- artystyczny
- ilustracyjny
- techniczny
rysunek techniczny - jest specjalnym rodzajem rysunku wykonywanego według ustalonych zasad i przepisów. Dzięki bardzo dokładnemu , zwięzłemu i przejrzystemu wyrażaniu kształtów i wymiarów odwzorowywanego przedmiotu rysunek techniczny dokładnie wskazuje jak ma wyglądać ten przedmiot po wykonaniu. Określa on także budowę i zasadę działania różnych maszyn i urządzeń . Rysunek techniczny - wykonany zgodnie z przepisami i obowiązującymi zasadami - stał się językiem, którym porozumiewają się inżynierowie i technicy wszystkich krajów - jest "językiem" bez barier. Normy rysunkowe zawierają szczegółowo opracowane przepisy dotyczące wszystkich zagadnień związanych z wykonaniem rysunku technicznego.
Przepisy regulujące m. in. rozmiary arkuszy, rodzaje linii, sposób podawania wymiarów, opis rysunku .
i to właśnie odróżnia rysunek techniczny od artystycznego czy ilustracyjnego - wymóg zachowania ustalonych zasad , przepisów, wymiarów .... bo ogólnie rysunek ma za zadanie przedstawienie bryłowatości ciał oraz ich położenia w przestrzeni za pomocą linii lecz z dozą dowolności, zniekształcenia i perspektywy .
______________________________
nie wiem zaś jakie przybory były wymienione na lekcji ale ..........
Przybory kreślarskie – sprzęt służący do wykonywania czynności kreślarskich.
Do przyborów kreślarskich zalicza się :
-linijki,: prosty przyrząd kreślarski o kształcie prostokąta i przekroju trapezu. Najczęściej z naniesioną podziałką mianowaną, jednostronną. Używana do kreślenia linii prostych
-ekierki,: przyrząd kreślarski o kształcie trójkąta prostokątnego. Używana do kreślenia prostych prostopadłych i równoległych
-cyrkle,: przyrząd kreślarski służący do kreślenia okręgów i odmierzania odcinków.
-krzywiki,: szablon używany podczas wykonywania rysunków technicznych do wykreślenia linii krzywych, które są niemożliwe do narysowania przy użyciu cyrkla.
-kółkowniki,: przyrząd kreślarski, wzornik służący do rysowania okręgów.
-kątomierze,: przyrząd pomiarowy używany do określenia miary kąta
--skalówki,
-deski kreślarskie,: przyrząd kreślarski stosowany przy wykonywaniu rysunków technicznych, architektonicznych i animacji metodami tradycyjnymi. A także do wykonywania szkiców czy do czytania wielkoformatowych map czy rysunków. Deska kreślarska spotykana jest też w komputerowych programach graficznych typu CAD czy Corel Draw w postaci elektronicznej, często razem z tabletami.
-szkicowniki,:
-grafiony,: przyrząd kreślarski używany do kreślenia tuszem na papierze lub na kalce linii prostych i krzywych.
-ołówki,
-temperówki,: przyrząd służący do temperowania (ostrzenia) przyrządów kreślarskich, np. ołówków, kredek.
-lupy,:
-przykładnice,: przyrząd kreślarski w postaci długiego liniału ze stałą lub ruchomą poprzeczką (poprzeczną listwą) na jednym końcu. Wykorzystując krawędź rysownicy jako prowadnicę, czyli przesuwając wzdłuż krawędzi rysownicy poprzeczkę przykładnicy, można rysować linie równoległe. Z kolei wykorzystując liniał jako prowadnicę trójkąta rysunkowego (lub zestawu trójkątów) można rysować linie prostopadłe lub pod kątem.
Autor:
marisol1ehb
Oceń odpowiedź:
6