Odpowiedź:
Szczecin dnia 14 czerwca 2020r.
Jan Nowak
ul. Wolności 5
21-325 Szcecin
RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH
AL. SOLIDARNOŚCI 77
00-090 WARSZAWA
WNIOSEK DO RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH
W dniu 14 maja 2020 roku przechodziłem wraz z kolegą obok stadionu i zauważyłem jak formuje się manifestacja w obronie prawa do aborcji w której z uwagi na jej pokojowy charakter wziałem udział. Następnie idąc dalej wraz z uczestnikami manifestacji minąłem grupę kontrmanifestujących będących za zakazem pełnej aborcji ok . 20-30 metrów od barierek i szpaleru policjantów wydzielających trasę przejścia dla naszej manifestacji . Wówczas uniosłem recę pokazując znak Victorii (V) i krzyknołem wiwat wolność wyboru.Kontrmanifestujący nie mogli tego usłyszeć, gdyż oddzieleni byli odemnie barierkami, banerami, radiowozami i szpalerem policji. Zachowywali się głośni i strzelali petardami. Mimo to po kilkudziesięciu sekundach podeszli do mnie funkcjonariusze i poprosiło o okazanie dokumentu tożsamości.
W mojej ocenie działania policji w opisanej sytuacji mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia standardów konstytucyjnych i europejskich w zakresie wolności zgromadzeń publicznych. Wyrażanie swoich poglądów, nawet w formie okrzyków, przez uczestników manifestacji nie powinno być bowiem podstawą podjęcia nieadekwatnej interwencji przez Policję, gdy ma ona charakter pokojowego demonstrowania. Stanowi to raczej wyraz korzystania z konstytucyjnie chronionej wolności słowa i wypowiedzi. Potwierdza ten standard również Europejski Trybunał Praw Człowieka w swoim orzecznictwie.
Z poważaniem
Jan Nowak
Wyjaśnienie:
Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (tekst jednolity Dziennik Ustaw z 2014 r. poz. 1648), wniosek kierowany do Rzecznika jest wolny od opłat, nie wymaga zachowania szczególnej formy, lecz powinien zawierać oznaczenie wnioskodawcy oraz osoby, której wolności i praw sprawa dotyczy, a także określać przedmiot sprawy.
Do złożenia wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich nie jest wymagane pełnomocnictwo (informacja dla adwokatów i radców prawnych).
Wniosek powinien zawierać oznaczenie wnioskodawcy (imię, nazwisko, ulica, numer domu, kod pocztowy, miejscowość). Umożliwia to zarejestrowanie sprawy, odszukanie jej w systemie i udzielenie odpowiedzi przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
Autor:
daltonm9fw
Oceń odpowiedź:
10