Odpowiedź:
Musze przyznać że czekałam na takie pytanie ale bez przedłużania można pokazać to również na przykładzie ballladyny ale skoro tak to tak
W dzisiejszych czasach władza kojarzy się głównie z pieniędzmi. Ludzie dążą do zdobycia jak najlepszej pozycji w społeczeństwie, bo sądzą, że zapewni im to spokojny byt oraz da możliwość spełnienia marzeń. Nie jest to nic dziwnego, gdyż w głębi każdego człowieka zawarta jest chęć kierowania innymi. Jak jednak wyglądała droga do rządów parę wieków temu? Co kierowało ludźmi walczącymi o siłę i przywództwo w literaturze? Na te pytania możemy poszukać odpowiedzi w dramacie Williama Szekspira pt. „Makbet”. Biorąc pod uwagę historiograficzny charakter twórczości Szekspira możemy mniemać, iż nie jest to tylko fikcja literacka.
„Makbeta” określa się często jako tragedię władzy. Jest to siła motywująca prawie wszystkie działania głównych bohaterów.
Tytułowy bohater był wyjątkowym człowiekiem. Modelem rycerza w uwspółcześnionej wersji. Odznaczał się głębokim oddaniem dla swego króla, honorem, walecznością i sprawiedliwością. Wizja władzy jednak obudziła w nim głęboko skrywane pragnienia. Jest to siła, która wygrywa z wszystkimi ludzkimi namiętnościami, sprawia, że ze wzoru cnót, Makbet przeistacza się w zimnego i bezwzględnego władcę. Dopuścił się morderstwa by spełnić swe ambicje. Panowanie nad innymi ludźmi czyniło go zdolnym do najpodlejszych czynów (ludzie Makbeta zabijają synka Makdufa- mężczyzny, który mógłby zagrozić nowemu możnowładcy)
Wyjaśnienie:
Mam nadzieje że spododoba ci sie to co tu jest otóż nie ukrywam że troche inspirowałam sie wypowiedziami internetu ponieważ sama nie dała bym rady aż tak krótko tego wyjaśnić