W opisanej sytuacji powinniśmy pamiętać o następujących rzeczach:
W prawie polskim istniej przepis zezwalający osobie niebędącej członkiem organu ścigania na tzw. ujęcie obywatelskie. Oznacza to, że możemy zatrzymać sprawcę czynu zabronionego, o ile przyłapiemy go na gorącym uczynku. Jednak w przypadku, gdy osoba ta zniknie nam z oczu, musimy przerwać pościg, gdyż nie mamy kompetencji do jej ścigania.
Widząc złodzieja, powinniśmy zgłosić ten fakt Policji i pozostawić jej decyzję co do podjęcia dalszych kroków. Nie jesteśmy uprawnieni do jej zatrzymania. Jedynym krokiem, jaki możemy podjąć jest wskazanie sprawcy Policji.
Możemy ewentualnie przyjrzeć się jej, aby później móc ją lepiej zidentyfikować lub podać dodatkowe cechy rozpoznawcze składając zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Przede wszystkim musimy dostosować się do procedur pracy Policji.
Czym jest kradzież?Kradzież to czyn zabroniony w polskim systemie prawnym, który w zależności od wartości skradzionej rzeczy traktowany jest jako wykroczenie lub występek.
Kradzież polega na przywłaszczeniu sobie rzeczy innej osoby bez jej zgody lub tytułu prawnego uprawniającego do takiego zachowania.
#SPJ4
Autor:
nietoow3u
Oceń odpowiedź:
1