Temat:
HistoriaAutor:
kyleevasquezUtworzono:
1 rok temuPierwsze cywilizacje sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Osady zaczęły się powiększać, aż utworzyły pierwsze państwa-miasta. Powstały one w dolinach wielkich rzek, gdzie człowiek miał nie tylko dostęp do wody, ale i żyznych gleb. Dawało to wiele możliwości do upraw.
Rzeki były również idealnym szlakiem komunikacyjnym, którym przemieszczano towary i ważne wiadomości. Dostarczały też dużo pożywienia. Mimo swoich wielu korzyści, życie obok rzeki nie było tak utopijne, jak mogłoby się wydawać. Człowiek musiał zacząć budowę wałów ochronnych, aby nie stracić całego swojego dorobku. Rozwijając swoje umiejętności budowlane, utworzył pierwsze rodzaje kanałów, które dostarczały wodę do pól położonych w znacznej odległości od rzeki.
Tymi wszystkimi obowiązkami musiał ktoś zarządzać. Miasta stały się miejscem sprawowania władzy. To tam składano ofiary bogom i magazynowano żywność. W miastach mieszkali również rzemieślnicy.
Jak wspomniałam na wstępie, obok miast tworzono pola uprawne. Były one głównym źródłem dochodów osób zamieszkujących miasta. Miasta coraz bardziej się rozrastały, tworząc strukturę państwa, którego zarządzanie wpłynęło na rozwój pisma.
Najstarszymi cywilizacjami były:
Warto tutaj również wspomnieć o obszarze Żyznego Półksiężyca, do którego zaliczymy najżyźniejszą część obszaru Bliskiego Wschodu, a do którego należały wyżej wymienione cywilizacje wraz z Elamem, Anatolią, Syrią i Palestyną.
Wszystkie te cywilizacje miały kilka wspólnych cech. Pierwszą oczywiście było utworzenie w dolinach rzek. Drugą była rozbudowana sieć irygacyjna, czyli ta, która dostarczała wodę z rzeki na pola uprawne. Wszystkie cywilizacje wierzyły w wielobóstwo, czyli politeizm. Wszędzie utworzyły się w końcu miasta, które pełniły taką samą funkcję. Każde ze społeczeństw wytworzyło pewną hierarchię, z której wyłoniły się osoby gotowe do rządzenia państwem.
Autor:
craigxooh
Oceń odpowiedź:
5