1. Jak dzieliła się szlachta polska w XVI wieku pod względem majątku? 2. W którym roku i gdzie odbył się pierwszy sejm walny w Polsce?.

Odpowiedzi 1

1. Szlachta polska była równa pod względem prawa, jednak różniła się wielkością posiadanego majątku, co dzieliło ją na 4 grupy:

  • magnaterię - byli najwyższą warstwą stanu szlacheckiego, do której należeli właściciele przynajmniej 50 wsi. Majątek magnaterii był zazwyczaj dziedziczny. Przedstawiciele tej grupy mieszkali w okazałych dworach lub pałacach z ogrodem bądź parkiem.
  • szlachtę średnią (szaraczkową) - szlachcice posiadający co najmniej jedną wieś, bez tak dużego wpływu na władzę, jak magnateria. Zwykle sprawowali wysokie urzędy i zasiadali w sejmie jako posłowie.
  • szlachtę zagrodową - drobna i zubożała szlachta, która jednak z racji urodzenia była wolna od podatku osobistego i poboru rekruta. Przedstawiciele tej grupy nie posiadali wsi i utrzymywali się z pracy na roli.
  • szlachta gołota - uboga grupa społeczna ze szlacheckim rodowodem. Nie posiadali ziem i nie płacili podatku od majątków ziemskich. Dawali się przekupywać magnatom, pomagając im swoimi głosami na sejmikach ziemskich i wolnych elekcjach. Największe skupisko tej grupy znajdowało się na Mazowszu. Mieli olbrzymi wpływ na króla.

2. Pierwszy Sejm Walny Królestwa Polskiego odbył się w Piotrkowie w 1468 roku z udziałem posłów wybranych na sejmikach ziemskich. Zwołany został przez Kazimierza IV Jagiellończyka głównie w celu uchwalenia sposobu wypłacenia wynagrodzenia dla wojsk, które brały udział w zakończonej wojnie trzynastoletniej z Krzyżakami.

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years