Czy ktoś poda mi cechy polityki zewnętrznej i wewnętrznej Kazimierza Wielkiego

Odpowiedzi 1

Kazimierz Wielki nie bez powodu otrzymał taki, a nie inny przydomek. Uważany jest on bowiem za jednego z najwybitniejszych polskich władców.

Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, to głównym celem Kazimierza Wielkiego było pokojowe odzyskanie utraconych w wyniku rozbicia dzielnicowego ziem oraz ekspansja na ziemie wschodnie. Patrząc na działania (jak i ich efekty) polityki międzynarodowej Kazimierza Wielkiego, większość spraw starał się rozwiązywać drogą pokojową.

Przykładem może być rozwiązanie sprawy z zakonem krzyżackim, z którym po nieudanej mediacji monarchów Czech i Węgier oraz późniejszego, również nieudanego,  sądu papieskiego, zawarł pokój wieczysty, odzyskując tym samym Kujawy i ziemię dobrzyńską. W zamian Pomorze Gdańskie i ziemia chełmińska uznane zostały za "jałmużnę" dla Zakonu.

Gdy pokój był nieskuteczny, decydował się na rozwiązania wojenne, które często kończyły się dla władcy pomyślnie. Największym sukcesem zbrojnym Kazimierza Wielkiego było przyłączenie do Polski Rusi Halicko-Wołyńskiej, co było jednocześnie kresem trwających od 200 lat walk.

Kazimierz Wielki był również władcą dyplomatycznym. Zjazdy w Wyszehradzie, w których uczestniczył wraz z władcami Czech i Węgier, doprowadziły do zrzeczenia się przez Jana Luksemburczyka praw do korony polskiej. Jednak historia Kazimierza Wielkiego z władcami Czech nie skończyła się na tym. Gdy w 1346 roku władzę w Czechach objął Karol IV Luksemburg, spór o Śląsk zaostrzył się, a w walce o jego tereny wygrywał król czeski. Na mocy Pokoju w Namysłowie Kazimierz Wielki zrzekł się praw do Śląska, o które toczył się spór zbrojny w latach 1345-1348. Pokój ten był jednoczesnym rozwiązaniem niezgody władców, po którym nastały lata wzajemnej przyjaźni.

Za najważniejszy cel prowadzonej przez siebie polityki wewnętrznej Kazimierz Wielki uznał umocnienie zjednoczonego państwa. Patrząc na historię jego działań, możemy wysunąć wniosek, że jego polityka wewnętrzna była przemyślana.

Gospodarka wtedy na pewno nie miała się źle, ponieważ król nakładał co rusz nowe podatki, chętnie wspierał handel i wydzierżawiał kopalnie. Za czasów panowania Kazimierza Wielkiego powstało: 1000 nowych osad wiejskich, 100 nowych miast i 30 zamków. Widząc potencjał w handlu, wspierał jego rozwój, jak i miast, w których dominował. Otaczał też opieką Żydów, widząc w nich ich świetne umiejętności handlowe.

Zajęcie Rusi Halicko-Wołyńskiej wpłynęło na strukturę wojska. Król nałożył na obywateli obowiązek służby wojskowej, który ciążył także na duchownych.

W trosce o finanse państwa, Kazimierz Wielki, utworzył Skarb Państwa, przeznaczając na niego dochody z kopalń soli, podatków, ceł i handlu.

Król dbał także o edukację społeczeństwa, gdyż to on stał za założeniem Akademii Krakowskiej. Powstała ona głównie ze względów politycznych. Jak opisywał Jan Długosz, jednym z powodów założenia akademii, było zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, która wprowadziłaby Litwę do kultury europejskiej.

Znasz odpowiedź? Dodaj ją tutaj!

Can't find the answer?

Zaloguj się z Google

lub

Zapomniałeś(aś) hasła?

Nie mam jeszcze konta, ale chcę je założyć Zarejestruj się

Wybierz język i region
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years