1. Układ krwionośny człowieka jest układem zamkniętym.
2. Układ krwionośny człowieka jest zbudowany z naczyń krwionośnych.
3. Funkcje układu krwionośnego to transport tlenu i substancji odżywczych.
4. Tętnice to naczynia duże o nieprzepuszczalnej ścianie - transportują krew utlenowaną.
5. Żyły to naczynia o średniej grubości - przenoszące krew odtlenowaną.
6. W naczyniach włosowatych dochodzi do wymiany tlenu i innych substancji odżywczych z okolicznymi tkankami.
Układ krwionośny człowieka jest układem zamkniętym, co oznacza, że krew krąży w systemie naczyń krwionośnych i nie wylewa się do jam ciała.
W układzie krwionośnym niezwykle ważnym elementem jest serce - pełni ono funkcje pompy tłoczącej. Serce jest narządem, zbudowanym z charakterystycznej tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej. Podzielone jest na cztery części:
- dwa przedsionki (prawy i lewy)
- dwie komory (prawą i lewą).
Można wyróżnić dwie funkcjonalne części serca: prawą (prawa komora i prawy przedsionek), przez którą przepływa krew odtlenowana i lewą (lewa komora i lewy przedsionek), gdzie przepływa krew utlenowana, która dalej pompowana jest do naczyń dużego obiegu.
Jeżeli chodzi o naczynie krwionośne, to każde pełni inną funkcję w organizmie dzięki charakterystycznej strukturze. Naczynia krwionośne tętnicze i żylne, w związku z tym, że transportują krew o nieco odmiennych właściwościach, muszą być w odpowiedni sposób do tego przygotowane. Budowa tych dwóch typów naczyń różni się od siebie przede wszystkim obecnością grubszej warstwy mięśniowej w ścianie tętnic, dodatkową warstwą zbudowaną z tkanek: sprężystej i łącznej oraz obecnością zastawek w żyłach. Naczynia włosowate, jako że biorą udział w wymianie gazowej, mają bardzo cienkie ściany.