Wskazówki napisania rozprawki na temat świata rozumu a świata ducha na podstawie Romantyczności Adama Mickiewicza.
Aby napisać rozprawkę na powyższy temat należy najpierw zdefiniować sobie co oznaczają w zasadzie świat ducha i świat rozumu, czym te światy się od siebie różnią oraz kto w balladzie Mickiewicza te światy reprezentuje.
Świat ducha - do zdefiniowania świata ducha można się posłużyć dwoma podstawowymi cytatami z tekstu ballady oraz jej szekspirowskim mottem.
Motto to brzmi następująco: Zdaje mi się, że widzę… Gdzie? Przed oczyma duszy mojej. Sugeruje nam to, że świat ducha jest niemożliwy do poznania empirycznego, klasycznymi zmysłami, możemy go poznać tylko naszą duchowością i emocjonalnością.
W podobnym tonie przemawia ten cytat: Czucie i wiara silniej mówi do mnie, Niż mędrca szkiełko i oko. Jest on nawet dobitniejszy gdyż bezpośrednio odrzuca poznanie empiryczne na rzecz uczuć i duchowości.
Potwierdzeniem jest zamykający utwór cytat: Miej serce i patrzaj w serce!, wzywający do kierowania się w życiu sercem a nie umysłem, tj. do poznawania świata duchowego jako priorytetowego.
Świat duchowy w Romantyczności reprezentują: Karusia oraz wierzący jej prości ludzie i podmiot liryczny tj. poeta romantyczny.
Świat rozumu - na podstawie przeciwieństwa z wyżej opisanym światem ducha można go zdefiniować jako wszystko to czego poznanie jest możliwe przy pomocy zmysłów i empirycznego rozumowania.
Użyteczny może być ten cytat: Ufajcie memu oku i szkiełku,
Nic tu nie widzę dokoła. - są to słowa starca, który neguje, że Karusia może doświadczać widma swojego zmarłego ukochanego. Reprezentujący Oświecenie starzec wyklucza możliwość poznania i doświadczenia czegoś co nie jest widoczne i odczuwalne dla jego zmysłów.